PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Tomasz Teluk: ekologiczny krach

Autor: Tomasz Teluk*
11-09-2006 00:00
Tomasz Teluk: ekologiczny krach

Europejski system handlu uprawnieniami do emisji dwutlenku węgla poniósł klęskę. Obecne ceny, które miały przynieść krociowe zyski firmom inwestującym w ekologię, niewiele różnią się od początkowych.

Fascynacja pomysłem handlowania kontraktami terminowymi na emisje gazów cieplarnianych powoli ustępuje rozczarowaniu. System ten, przedwcześnie okrzyknięty cudownym rynkowym narzędziem na powstrzymanie globalnego ocieplenia, okazał się kompletną klapą. Fabryki trują, jak truły. Ceny pozwoleń spadają. I wszystko wskazuje na to, że dalej będą spadały.
Zanim zostanie ogłoszona strategia po Kioto, której rozpoczęcie przewidziane jest na 2012 r., warto zastanowić się nad przyczynami nieefektywności Protokołu z Kioto, który bazował na nierealnym założeniu redukcji emisji gazów cieplarnianych co najmniej o połowę do 2050 r.

Po pierwsze, spadek cen pozwoleń na emisje należy wiązać z dużą podażą kontraktów. To właśnie duża podaż uprawnień doprowadziła do gwałtownej przeceny na rynku. Ceny spadły, bo zapobiegliwi przedsiębiorcy wynegocjowali więcej limitów niż potrzebowali. Więcej, mimo że Bruksela drastycznie obcięła każdemu państwu liczbę przysługujących limitów. Firmy kokosów nie zarobiły, skoro ceny poleciały na łeb, na szyję.

Po drugie, nielogiczny system nie wy kształcił żadnego czynnika motywacyjnego dla przemysłu, motywującego do ekologicznych inwestycji i zmniejszenia emisji CO2 wyłącznie nakładając nań dodatkowe koszty. Przedsiębiorstwa najzwyczajniej marnotrawią zasoby na ominięcie uciążliwych regulacji, zamiast rzeczywiście skupiać się na modernizacji. Gdyby zamiast tego firmy otrzymały zwolnienia podatkowe w zamian za inwestycje proekologiczne, emisja gazów cieplarnianych mogłaby rzeczywiście się zmniejszyć.

Wreszcie żadnym centralnym planem gospodarczym nie da się wyregulować ani emisji gazów cieplarnianych, ani tym bardziej temperatury powietrza za oknem. Przerabialiśmy już podobne próby za czasów realnego socjalizmu. Pomijam już absurd, że zanieczyszczenia zwalcza się wydając pozwolenia na trucie.

Porównując z 1990 r. emisja gazów cieplarnianych na świecie wzrasta drastycznie. Hiszpanie, Portugalczycy czy Grecy emitują 41,7-25,6 proc. więcej niż kilkanaście lat wcześniej. Jedyny postęp w redukcji zanieczyszczeń odnotowały kraje postkomunistyczne. Polska emituje o ponad 1/3 gazów cieplarnianych mniej niż na początku transformacji, a Kraje Bałtyckie nawet o 2/3 mniej. Fakt ten udowadnia tezę, iż kapitalizm lepiej chroni środowisko od komunizmu, a wolny rynek od gospodarki centralnie planowanej. Dlaczego zatem wobec tak oczywistej kwestii forsuje się wciąż te drugie rozwiązania?SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 374 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP