Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Towar bez granic

Autor:
08-01-2002 00:00

Towarem są, według unijnej wykładni, produkty, które dają się wyrazić w pieniądzu i jako takie mogą być przedmiotem transakcji handlowych. Unia celna obejmie całą wymianę towarową - przemysłową i rolną.

Zasada swobodnego przepływu towarów odnosi się jednak wyłącznie do produktów pochodzących z państw członkowskich oraz takich, które zostały legalnie (tj. po wypełnieniu wszelkich formalności, np. celnych) wprowadzone na terytorium któregokolwiek państwa członkowskiego.
Jednym z narzędzi zasady swobodnego przepływu towarów jest znoszenie barier celnych między państwami członkowskimi UE oraz stworzenie wspólnej, jednolitej taryfy celnej w handlu z krajami spoza Wspólnot.
Likwidacja barier taryfowych w handlu wewnątrzwspólnotowym polegała na utworzeniu unii celnej między państwami członkowskimi. W praktyce oznaczało to zniesienie ceł. Zewnętrznym przejawem unii celnej jest Wspólna Taryfa Celna. Poprzez jej wprowadzenie stworzone zostały identyczne bariery celne na zewnętrznych granicach państw członkowskich. W UE wprowadzono też zakaz dyskryminacji podatkowej towarów podobnych pochodzących z innych państw członkowskich.
Nie znaczy to, że państwa członkowskie zostają pozbawione prawa do różnicowania podatków. Taka praktyka jest dopuszczalna pod warunkiem jednak, że nie prowadzi:
- do jakiejkolwiek formy dyskryminacji produktów importowanych,
- do ochrony konkurencyjnych produktów krajowych.

Zakazany kontyngent
W handlu wewnątrzwspólnotowym zakazane są ograniczenia o charakterze ilościowym (np. kontyngent, czyli określenie z góry ilości danego towaru, która może zostać importowana do danego państwa). Państwa członkowskie mają możliwość wprowadzania ograniczeń importowych, eksportowych oraz tranzytowych, jeśli wymagają tego względy moralności publicznej, porządku i bezpieczeństwa publicznego, ochrony zdrowia i życia ludzi, narodowych dóbr kultury i własności przemysłowej lub handlowej. Jednak zakazy te nie mogą być środkami dyskryminacji ani spełniać roli ukrytych restrykcji w handlu.
Wciąż za barierą
Nie ułatwiają handlu międzynarodowego bariery o charakterze technicznym (standardy, jakim muszą odpowiadać te same towary w różnych państwach, czy też na przykład procedury dotyczące zamówień publicznych). Ich znoszenie okazało się większym problemem niż pierwotnie zakładano.
Między Polską jako krajem stowarzyszonym a państwami członkowskimi istnieją bariery celne, stosowane mogą być również inne ograniczenia handlowe.
Zgodnie jednak z umową stowarzyszeniową obie strony zobowiązały się wprowadzać strefę wolnego handlu, co oznacza, że zakres ceł oraz ograniczeń ilościowych sukcesywnie będzie malał. Stronom nie wolno też:
- wprowadzać nowych ani podwyższać istniejących już ceł importowych, eksportowych lub innych opłat o podobnych skutkach,
- podwyższać lub ustanawiać nowych ograniczeń ilościowych dla importu i eksportu lub wprowadzać innych środków o podobnych skutkach.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 894 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP