Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

TPA: pionier z Bukowna

Autor: Dariusz Ciepiela
20-09-2005 00:00
TPA: pionier z Bukowna

Jednym z największych odbiorców energii elektrycznej w Polsce korzystającym z zasady TPA są Zakłady Górniczo-Hutnicze Bolesław w Bukownie. Firma pokonała szereg trudności, ale teraz oszczędza, korzystając z wolnorynkowego prawa.

ZGH Bolesław korzystają z dostępu do sieci przesyłowej od 1 września 2002 r. Z tą datą zaczęła obowiązywać pierwsza rynkowa umowa sprzedaży energii elektrycznej zawarta pomiędzy spółką obrotu a zarządcą zakładów. Bolesław był wtedy jednym z kilku dużych odbiorców energii elektrycznej w Polsce, którzy w wykorzystaniu zasady TPA widzieli szansę na ograniczenie kosztów związanych z energią elektryczną.
– Nasze uczestnictwo w konkurencyjnym rynku energii zbiegło się w czasie z całym szeregiem konferencji i szkoleń propagujących zasady funkcjonowania rynku bilansującego – wspomina Henryk Kaliś, pełnomocnik Zarządu ds. zarządzania energią elektryczną w ZGH Bolesław. W wyniku prowadzonych tam dyskusji zaczęto formułować pierwsze wnioski i oceny mechanizmu rynkowego, wskazując na jego ewidentne mankamenty. Niewielu z uczestników tych dyskusji miało wtedy świadomość, że funkcjonujący model dedykowany był odbiorcy hurtowemu uczestniczącemu w rynku bilansującym w sposób bezpośredni, a na potrzeby odbiorców końcowych był zaledwie adaptowany.

Zdaniem Kalisia, przenoszenie zapisów Instrukcji Ruchu i Eksploatacji Sieci Przesyłowej na poziom operatorów sieci rozdzielczych było przyczyną powstania wielu barier zarówno formalnych, jak i technicznych, które w sposób skuteczny ograniczały dostęp do konkurencyjnego rynku energii szerokiej grupie odbiorców. Przypomina on, że prowadzone w owym czasie dyskusje oraz formułowane wnioski nie miały żadnego wpływu na funkcjonowanie rynku energii. Obowiązujące na nim zasady były stabilne i z niewielkim jedynie modyfikacjami przetrwały do dziś. Zakładano, że celem wprowadzania w Polsce konkurencyjnego rynku energii było ograniczenie kosztów jej zakupu poprzez wprowadzenie do obrotu zasad rynkowych. Uznawano również, że spadek cen nastąpi niejako automatycznie. Wkrótce jednak okazało się, że na ostateczną cenę zakupu energii elektrycznej coraz większy wpływ mają takie składniki jak:
– obowiązek zakupu energii odnawialnej
– obowiązek zakupu energii produkowanej w skojarzeniu z ciepłem
– podatek akcyzowy od energii elektrycznej
– rosnące koszty przesyłu.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 894 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP