PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Transport na wirażu

Autor: Piotr Stefaniak
16-05-2010 00:00 |  aktualizacja: 09-07-2010 12:58
Transport na wirażu
Unia nam pomoże Śmiertelne wypadki drogowe w UE(tys.) Prognozy dla ropy naftowej

Po latach powolnych zmian, europejski system transportowy stanął przed wyzwaniami, które o ile nim nie wstrząsną, to zmuszą do głębokich przekształceń. Polska dopiero za kilka lat włączy się do tego nurtu i zacznie gonić czołówkę.

Autorzy zamówionego przez Komisję Europejską w dziewięciu europejskich instytutach opracowania ("TRANSvisions - Report on Transport Scenarios with a 20 and 40 Year Horizon") próbują odpowiedzieć na pytanie, jaki może być transport w Europie około 2050 roku. Dociekania opierają się na doświadczeniach i obserwacjach dotychczasowych tendencji, tj. przemianach dokonujących się od... 1905 roku.
Przed stu laty rozwój technologii i gospodarki rokował nadzieje na świetlany rozwój. Zarazem przykładano niewielkie znaczenie do zanieczyszczeń i dokonujących się zmian w krajobrazie, czemu towarzyszył brak wrażliwości i świadomości ich konsekwencji. Niszcząca i szkodliwa ingerencja w środowisko wydawała się wówczas nieodłącznym elementem postępu, o ile dawał on miejsca pracy i poprawiał standard życia. Powszechne dziś technologie były niemal niewyobrażalne u progu XX wieku.

Trafność prognoz dotyczących działalności człowieka na ziemi maleje wraz z wydłużaniem czasu w sposób wykładniczy. Lepiej więc ograniczyć się do formułowania możliwych scenariuszy zdarzeń, które są nam już znane.

Chory kręgosłup

- Transport jest kręgosłupem europejskiej gospodarki. Ma 7-procentowy udział w tworzeniu PKB i zatrudnia 5 proc. pracujących - przypomina Antonio Tajani, wiceprzewodniczący KE, komisarz ds. transportu do lutego br. (obecnie komisarz ds. przemysłu i przedsiębiorczości).

Wymaga jednak odpowiedniej infrastruktury, pojazdów i oprzyrządowania, aplikacji ITC (informatyczno-telekomunikacyjnych) i procedur operacyjnych, które przyczyniają się do współdziałania i umożliwiają bezproblemowe przemieszczanie ludzi i towarów.

W 1992 i 2001 roku Unia Europejska przyjęła dwa dziesięcioletnie programy poprawy warunków konkurencyjnych transportu i ekorozwoju, przestrzeń powietrzna, drogi, kolej i szlaki wodne są bezpieczniejsze, usługi transportowe tańsze, wzmocnione zostały prawa podróżnych, a pracownicy korzystają z lepszej ochrony socjalnej.

Charakterystyczny przykład - tylko pomiędzy 1991 a 2007 rokiem liczba wypadków drogowych w UE zmalała o 12 proc. Co istotne, wypadki śmiertelne spadły o 44 proc., a plany zakładają, że w tym oku ich liczba będzie mniejsza o połowę w porównaniu z początkiem dekady. Jak widać, można osiągać postawione cele, przy konsekwencji w ich realizacji. Ale w ostatnich latach transport, o czym dobitnie przypomina Tajani, znalazł się w obliczu nadzwyczajnych wyzwań - w punkcie zwrotnym.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


53 745 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP