PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Trendy w przemyśle stalowym po nowemu

Autor: Grzegorz Cioch, dyrektor w Roland Strategy Consultants
05-11-2009 00:00 |  aktualizacja: 05-11-2009 09:20
Trendy w przemyśle stalowym po nowemu

Kryzys gospodarczy nadal wywiera silny wpływ na przemysł stalowy, zmuszając koncerny do ograniczania produkcji. Ten wpływ przekłada się również na ogniwo łączące klientów i producentów, tj. na dystrybutorów. Jak głęboko kryzys zmienił dotychczasowe trendy? Odwrócił je? Spowolnił? Przyspieszył?

Począwszy od lat 80. mamy do czynienia na europejskim i światowym rynku dystrybutorów stali z postępującym procesem konsolidacji. Wiele firm z sukcesem rosło poprzez przejęcia i fuzje, stając się dominującymi graczami na rynku europejskim. I tak na przykład Corus już w latach osiemdziesiątych rozpoczął proces wzrostu przez akwizycje, przejmując kolejno Unitol (Francja), Walker (Wielka Brytania), U2C (Francja), Walter Blume (Niemcy), Vlietjonge (Holandia), Namascor (Holandia), Feijen (Holandia), Corus Multisteel (Holandia) oraz Laydesa (Hiszpania). Proces ten pozwolił mu się stać graczem europejskim z piątą pozycją na rynku mierzoną przychodami. Nie uchroniło go to przed ogólnoświatowymi procesami konsolidacyjnymi - sam stał się częścią grupy Tata Steel.
Proces konsolidacji branży miał różną siłę w różnych europejskich krajach. Najsilniej przebiegał w krajach Beneluxu i Francji, gdzie obecnie pięciu największych graczy kontroluje od 80 proc. rynku w Luxemburgu, poprzez 70 proc. rynku w Belgii i Francji, po 65 proc. rynku w Holandii. Nieco słabiej proces ten przebiegał w Niemczech, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i Włoszech, gdzie stopa koncentracji wynosi od 50 do 30 proc.

Po rozszerzeniu Unii Europejskiej i w wyniku dalszych procesów integracyjnych proces ten nadal będzie postępował i obejmował kraje Europy ŚrodkowoWschodniej. Procesy integracji gospodarczej na starym kontynencie spowodują utworzenie drugiego po Chinach pod względem wielkości rynku stali obejmującego Unię Europejską, Rosję, Ukrainę i Turcję.

Światowy kryzys gospodarczy nie zmieni tych tendencji. Może je nieco spowolnić - liderom rynku brak będzie finansowania transakcji, będą czekali na stabilizację rynku i wycen potencjalnych do przejęcia celów oraz koncentrowali się na działaniach minimalizujących wpływ kryzysu na ich spółki. W kolejnym etapie kryzys przyśpieszy tendencje konsolidacyjne - osłabi mniej efektywne podmioty, powodując, że będą one łatwym celem do przejęcia.

Procesy konsolidacyjne wpływają na strukturę właścicielską dystrybutorów. Mogą to być podmioty zależne lub niezależne od producentów stali. Obecnie około 40 proc. rynku należy do dystrybutorów zależnych od producentów. Aby zdefiniować przyszłe trendy, należy przeanalizować strukturę właścicielską w poszczególnych segmentach rynku (dystrybutorzy duzi versus średni i mali).SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


53 745 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP