PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Trudna wymiana mocy

Autor: Ireneusz Chojnacki
28-04-2011 00:00
Trudna wymiana mocy

Import energii powinien stanowić jeden z filarów bezpieczeństwa elektroenergetycznego kraju, a rolą operatorów jest umożliwienie wykorzystanie mocy przesyłowych.

Obecnie możliwości eksportowe energii elektrycznej wynoszą 900-1100 MW, a importowe 820 MW.
PSE Operator planuje do roku 2015 zwiększenie możliwości eksportowych do 3100 MW, a importowych do 1820 MW. Czy wobec tego określanie Polski mianem "wyspy energetycznej" jest uzasadnione?

Analizy wykonane przez Romana Koraba z Politechniki śląskiej wskazują, że sumaryczna - wynikająca z dopuszczalnej obciążalności termicznej linii - moc polskich połączeń transgranicznych wynosi około 8600 MW, co stanowi około 30 proc. zapotrzebowania szczytowego. Problem w tym, że do realizacji handlowej wymiany międzysystemowej może zostać wykorzystana jedynie część - niekiedy niewielka - termicznych zdolności przesyłowych.

- Powodem tego jest sposób kształtowania się rozpływu mocy w połączonym systemie elektroenergetycznym, ale przede wszystkim zbyt mała przepustowość niektórych linii wewnątrz krajowego systemu elektroenergetycznego - wyjaśnia Korab. - Na pewno przy obecnym stanie sieci nie jest możliwe uzyskanie możliwości importu na poziomie 8600 MW, ale bez rozbudowy połączeń transgranicznych można przywrócić możliwości importu z Czech, słowacji i Niemiec do poziomu sprzed kilku lat, czyli do około 5 TWh rocznie.

PsE Operator, który zawiaduje połączeniami transgranicznymi, aż tak różowo sytuacji raczej nie ocenia.

W 2010 roku całkowite zdolności przesyłowe na połączeniach z Niemcami, Czechami i słowacją zostały określone na 2100 MW w eksporcie i 900 MW w imporcie. Te wartości zmieniają się jednak w ciągu roku, a do wymiany handlowej oferowane są moce pomniejszone o tzw. margines bezpieczeństwa przesyłu. To jest w praktyce rezerwa zdolności przesyłowych utrzymywana na wypadek m.in. awaryjnych wyłączeń linii czy wzrostu generacji wiatrowej w Niemczech wpychającej energię do polskiego systemuW i blokującej możliwości importu.

Import równy zero

Jak poinformował PsE Operator, przez znaczną część roku wartość marginesu bezpieczeństwa przesyłu jest na tyle wysoka, że rzeczywiste zdolności przesyłowe eksportu mocy kształtują się na poziomie 900/1100 MW, a w kierunku importu mocy wynoszą... 0 MW.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


52 390 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP