Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Trudny bilans

Autor: Dariusz Ciepiela
04-05-2013 08:21 |  aktualizacja: 05-05-2013 10:08
Trudny bilans

Jeżeli bloki, które miały pracować do 2016-17 r., nie zostaną potraktowane jako moce interwencyjne, to wyłączy się je wcześniej - mówi Dariusz Lubera, prezes Tauron Polska Energia w rozmowie z Dariuszem Ciepielą.

- Jaka będzie w 2013 r. wartość inwestycji w Grupie Tauron?
- W roku 2013 na inwestycje zamierzamy wydać ok. 4,5 mld zł. Część tej kwoty zostanie przeznaczona na projekty, które już są w toku, takie jak budowa bloku 450 MW w Elektrociepłowni Stalowa Wola i bloku 50 MW w Zespole Elektrociepłowni Bielsko-Biała, który ma zostać oddany jeszcze w tym roku.

Część środków pochłoną inwestycje w farmy wiatrowe w Marszewie o mocy 82 MW oraz Wicko o mocy 40 MW.

Pieniądze przeznaczyliśmy także na dokończeniu budowy bloków biomasowych w Stalowej Woli o mocy 20 MW i Elektrowni Jaworzno III o mocy 50 MW oraz przebudowę kotła w EC Tychy, który będzie opalany w 100 proc. biomasą. W tym roku powinniśmy wydać już pierwsze środki na budowę bloku na węgiel kamienny o mocy 900 MW w Elektrowni Jaworzno III. Ponadto blisko 2 mld zł zostanie przeznaczone na inwestycje w obszarze dystrybucji.

- Co się dzieje w związku z budową bloku 840 MW w Elektrowni Blachownia? Ostatnio jest o nim cicho...

- Trwają prace specjalnie powołanych zespołów. Wkrótce razem z KGHM-em będziemy podejmować decyzje w tej sprawie. Została już powołana spółka celowa, która ma być odpowiedzialna za budowę tej jednostki, ale ostatecznej decyzji jeszcze nie ma.

- Czy może zapaść decyzja, że tego bloku nie będzie?

- Każda projektowana inwestycja co jakiś czas jest weryfikowana i może zostać wstrzymana, jeśli diametralnie zmieniły się warunki, które były w założeniach biznesowych. Blok w Blachowni także podlega takiej weryfikacji.

- Kiedy można się spodziewać wiążących decyzji ws. bloku w Blachowni?

- Jeżeli analizy potwierdzą sensowność ekonomiczną tej inwestycji, to jeszcze w tym roku możemy pokusić się o rozpoczęcie prac związanych z wyborem wykonawcy.

- W Europie Zachodniej bloki gazowe są wyłączane, bo przestają być opłacalne. Czy blok w Blachowni będzie opłacalny?

- Gdybyśmy dziś oddawali blok gazowy w Elektrowni Blachownia, który by pracował tak, jak niektóre jednostki na Zachodzie, czyli ok. 2 tys. godz. w roku, to nie byłoby szans, żeby był to projekt opłacalny. Nim podejmiemy decyzję inwestycyjną, musimy porozumieć się z operatorem, który również ma ten blok w swoich planach, i znaleźć odpowiedź, jaki ma być charakter tej jednostki i jak będą pokrywane jej koszty.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 964 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP