PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Trudny rok dla polskiej energetyki

Autor: DC
20-04-2014 08:58
Trudny rok dla polskiej energetyki
Najwieksze grupy energetyczne w Polsce

W ubiegłym roku wyniki finansowe grup energetycznych były dość dobre. Rok bieżący dla spółek ze znaczącym udziałem sektora wytwarzania będzie prawdopodobnie trudniejszy.

Wyniki krajowych grup energetycznych za rok 2013 były niezłe - głównie dlatego, że nie obowiązywały żółte i czerwone certyfikaty, a cena zielonych certyfikatów była wyraźnie niższa niż wcześniej.
- To wspierało wyniki w segmencie sprzedaży energii, gdzie cena sprzedaży energii pozwalała na osiąganie wyższych niż normalnie premii - mówi Paweł Puchalski, szef działu analiz Domu Maklerskiego BZ WBK.

Jak podkreśla, wszystkich spółek energetycznych nie można wrzucać do jednego worka. W przypadku grupy Energa podstawowym obszarem działalności jest dystrybucja energii, a wytwarzanie jest dla niej działalnością poboczną. Rok 2013 był ostatnim, kiedy nastąpił silny wzrost EBITDA sektora dystrybucji, co pozytywnie wpłynęło na wyniki Energi.

W przypadku PGE nastąpiło przesunięcie w miksie, wzrósł udział energii z węgla brunatnego - ze względu na koszty niższe niż z węgla kamiennego. Ich ograniczaniem pozytywnie zaskoczyły także inne grupy energetyczne.

- W roku 2013 miało miejsce sporo zdarzeń jednorazowych, które zakłóciły wyniki spółek energetycznych. Drugim ważnym czynnikiem był wzrost marż w segmencie obrotu, dzięki m.in. spadkom hurtowych cen energii i obniżeniu kosztów działalności. Różnicę powstałą w wyniku tych spadków grupy energetyczne zatrzymały dla siebie i nie przełożyły na odbiorców - ocenia Kamil Kliszcz, analityk Domu Maklerskiego mBanku.

Zwraca uwagę, że w roku 2013 r. w wyniku wyraźnych spadków hurtowych cen energii, sektor wytwarzania był pod presją. Części spółek, jak np. PGE, udało się te spadki zniwelować przychodami z tytułu rekompensat za wcześniejsze rozwiązanie KDT.

Giełdowi analitycy zgodnie przyznają, że rok 2014 będzie trudniejszy dla grup z dużym udziałem sektora wytwarzania, natomiast lepszy może być dla grup z dominującym udziałem sektora dystrybucji.

- W roku 2014 należy oczekiwać zróżnicowanych wyników finansowych grup energetycznych. W przypadku grup Energa i Enea można oczekiwać poprawy wyników w stosunku do roku 2013. Można spodziewać się pogorszenia wyników Taurona, podobnie jak w przypadku PGE - prognozuje Kliszcz.

Krzysztof Zawadzki, wiceprezes Taurona, przyznał, że spadek EBITDA do 3,3 mld zł w 2014 r. uważa za całkiem realny. W roku 2013 EBITDA Taurona wyniosła 3,66 mld zł, spadek do 3,3 mld zł stanowi 10 proc. Spadek zysku netto będzie prawdopodobnie znacząco większy.
Najwieksze grupy energetyczne w Polsce  SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


53 745 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP