Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Trzeba zmniejszać koszty wydobycia

Autor: Jerzy Dudała
14-12-2000 00:00

Rozmowa z Leszkiem Jarno, pełniącym obowiązki
prezesa zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA

- Jak Pan ocenia proces restrukturyzacji kopalń wchodzących w skład Jastrzębskiej Spółki Węglowej?
- Jeżeli chodzi o szeroko rozumianą restrukturyzację, to Jastrzębska Spółka Węglowa plasowała się i nadal plasuje w czołówce polskich kopalń. Jest to wynik pracy zarządów spółki od chwili jej powstania. To oczywiście również rezultat dobrego zarządzania kopalniami wchodzącymi w jej skład i pracy załóg. Praktycznie rzecz biorąc - dziś 98% gruntów i majątku JSW posiada w pełni uregulowany stan prawny. To najwięcej wśród pozostałych spółek i świadczy to o olbrzymiej pracy, jaka została do tej pory wykonana. Już w 1988 roku JSW przekazała ostatnie mieszkania, a miała ich ponad 20 tysięcy. Obecnie spółka nie zawiaduje już mieszkaniami zakładowymi, co pozwoliło obniżyć poziom ponoszonych przez nią kosztów. Jeśli natomiast chodzi o restrukturyzację techniczną, to poziom produktywności frontu górniczego i wydajności naszych kopalń jest jednym z najwyższych w polskim przemyśle węglowym. Jastrzębska Spółka Węglowa posiada też najmniejsze zadłużenie spośród wszystkich spółek. I ma najlepszą sytuację, jeśli chodzi o przepływy finansowe. A oprócz wyniku finansowego - to właśnie płynność finansowa jest najważniejszym parametrem określającym kondycję ekonomiczną firmy.
W roku 1999 nastąpiło w JSW SA zmniejszenie zatrudnienia o ponad cztery tysiące osób. Natomiast rok wcześniej odeszło trzy tysiące dwustu pracowników. W roku bieżącym odejścia z kopalń w ramach Górniczego Pakietu Socjalnego uległy zmniejszeniu. Ale nie jest to dla nas zaskoczeniem, liczyliśmy się bowiem z tym, że w bieżącym roku z kopalń odejdzie mniej osób, jednakże nie przewidywaliśmy tak dużego ograniczenia odejść. Należy pamiętać, że korzystanie pracowników z tzw. Górniczego Pakietu Socjalnego jest dobrowolne. Szczególnie widać to na przykładzie Jastrzębskiej Spółki Węglowej i Rybnickiej Spółki Węglowej. Wiąże się to z tym, że alternatywnych miejsc pracy na tym terenie jest mniej, niż choćby w najbliższym sąsiedztwie Katowic czy Gliwic.
- Czy nastąpił już exodus ludności z Jastrzębia w rodzinne strony?
- Ten proces występuje na tym terenie, ale na razie trudna jest ocena jego skali. Trzeba pamiętać, że Jastrzębie Zdrój rozrosło się z kilkunastotysięcznego miasta do aglomeracji zamieszkanej przez ponad sto tysięcy ludzi. I było to związane z rozwojem górnictwa na tym terenie. Teraz, po zmniejszeniu zatrudnienia w przemyśle węglowym, obserwujemy odpływ mieszkańców. Spadły ceny mieszkań na tutejszym wolnym rynku. Jednak większość pracowników JSW deklaruje, że wiąże swą przyszłość właśnie z tym regionem. Potwierdzają to także przeprowadzone przez nas badania.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 894 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP