Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

TTIP - transatlantyckie porozumienie, które znaczy więcej niż handel

Autor: Adam Sofuł
25-05-2014 10:53 |  aktualizacja: 25-05-2014 11:08
TTIP - transatlantyckie porozumienie, które znaczy więcej niż handel
Unijny eksport do USA (w mln euro) Unijny import z USA (w mln euro)

Transatlantyckie Partnerstwo w Dziedzinie Handlu i Inwestycji ma zostać zawarte pomiędzy Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi jeszcze w tym roku. Uda się tego dokonać?

Lepiej prowadzić ostrą rywalizację, bezwzględnie stawiając na zasadę gospodarczej konkurencyjności, czy też raczej postawić na współpracę, kreując, przynoszący korzyści obu stronom, obszar bez ceł i przepisów krępujących wymianę towarów, inwestycji oraz technologii? Polityczni decydenci po obu stronach Atlantyku uznali, że chyba jednak i Ameryce, i Europie lepiej służyć będzie to drugie rozwiązanie. Podjęli więc próbę stworzenia największej na świecie strefy wolnego handlu.
Baza i nadbudowa

Wymiar tej umowy, choć zawierają ją dwa olbrzymie podmioty, wykracza daleko poza skalę i znaczenie zwykłego traktatu międzynarodowego. Gdy uda się ją wynegocjować, parafować i podpisać, będzie porozumieniem nie tylko gospodarczym, ale także geopolitycznym. Ten kontekst Transatlantyckiego Partnerstwa w Dziedzinie Handlu i Inwestycji (Transatlantic Trade and Investment Partnership - TTIP) jest eksponowany w ostatnich tygodniach znacznie częściej i z większą mocą niż kiedyś. Nieprzypadkowo: odrodzenie imperialnych apetytów na Wschodzie sprawiło, że Zachód zwiera szeregi.

- Coś jest na rzeczy: gdy mówimy o traktacie TTIP, rzeczywiście po części postrzegamy go jako gospodarcze NATO - mówił kilka tygodni temu prezydent Bronisław Komorowski. Jednocześnie apelował jednak wówczas, by ów bieżący kontekst nie przysłonił szerszej perspektywy. Precyzował: - To nie jest jedyny punkt widzenia. Chodzi o stworzenie silnego motoru wzrostu gospodarczego.

Ale politycznego wydźwięku TTIP pomijać nie sposób.

- Ostatnie wydarzenia mogą dać impuls do zjednoczenia się zachodniej Europy, a nawet szerzej: do odświeżenia partnerstwa euroatlantyckiego - przewiduje Maciej Jędrzejak, szef Saxo Bank Polska. - Jest szansa, że przyspieszą wreszcie ślimaczące się rozmowy na temat unii celnej UE-USA.

Są i tacy, którzy upatrują w przyszłym Partnerstwie Transatlantyckim jeszcze rozleglejszy potencjał. Craig Kennedy, szef German Marshall Fund, apelował przy okazji debaty o TTIP, żeby nie zapominać o jego swoistej nadbudowie, o wspólnych wartościach, które ze sobą niesie - mimo że formalnie i faktycznie jest jedynie umową handlową.

- To nie jest nasza najpiękniejsza godzina, jeśli chodzi o współpracę transatlantycką. Nie mamy bowiem wspólnej wizji. Wbudowanie TIPP w szerszy projekt renesansu relacji transatlantyckich byłoby bardzo cenne - wskazywał.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


22 086 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP