Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Twarde łupki do zgryzienia

Autor: Dariusz Malinowski
21-09-2013 09:11 |  aktualizacja: 21-09-2013 09:12
Twarde łupki do zgryzienia
Fot. PTWP (Paweł Pawłowski)
Obszar wystepowania łupków potencjalnie zawierajacych niekonwencjonalny gaz ziemny

Gaz łupkowy, według optymistów, miał stać się kołem zamachowym naszej gospodarki. Problem w tym, że oczekiwania mają się nijak do faktów. Co robić, by gaz łupkowy nie stał się rozczarowaniem dekady?

Gaz łupkowy to zwykły gaz ziemny pochodzący z niezwykłych złóż. Problem w tym, że gaz z łupków nie ma możliwości wydostania się na zewnątrz i trzeba mu pomóc, krusząc skałę osadową, w której się znajduje.
Bardziej skomplikowana, choć z powodzeniem na świecie stosowana technologia zwana szczelinowaniem hydraulicznym, to główne źródło problemów z łupkowym paliwem. Ale niejedyne...

Więcej badań

Według specjalistów, w sferze gazu łupkowego wciąż poruszamy się po omacku.

Nie wiemy, jakimi zasobami dysponujemy, gdzie się znajduje ani czy będzie się go opłacało wydobywać. Wszystkie dane dotyczące zasobów surowca w Polsce są bardzo szacunkowe i raczej oparte na porównaniu podobnych obszarów geologicznych niż na faktycznej wiedzy.

- Aby móc uwiarygodnić dane dotyczące zasobów, odwiertów związanych z gazem łupkowym powinno być minimum 70-100 - uważa prof. Stanisław Rychlicki z Katedry Inżynierii Naftowej AGH. - Po to, by zbadać teren jednej koncesji, powinno się wykonać 5-6 odwiertów. Tymczasem jeszcze do niedawna statystycznie wykonano po jednym odwiercie na co dziesiątej koncesji. Na podstawie tego niewiele można powiedzieć.

W łagodniejszych barwach rysuje sytuację wiceminister środowiska Piotr Woźniak. - Trwają prace nad poszukiwaniem gazu łupkowego, wykonano już 46 odwiertów i 6 pełnych szczelinowań hydraulicznych. Cztery odwierty są w toku (koniec lipca 2013 r. - dop.

red.), przed końcem roku spodziewamy się jeszcze kilkunastu - wylicza wiceminister.

Woźniak zaznacza zarazem, że nie zmieniły się szacunki zasobów. Według Państwowego Instytutu Geologicznego (PI G), gazu z łupków może być 350- 750 mld metrów sześciennych. Szacunek ten obejmuje obszary tzw. pasa łupkowego, które ciągną się przez Polskę, włącznie z obszarami morskimi.

Resort, jak to się komentuje w branży, po euforii postanowił stonować nastroje i wygląda na to, że czeka na twarde dane z większej liczby odwiertów.

- Zejście gazu łupkowego z czołówki gazet daje poszukiwaczom tak potrzebną chwilę wytchnienia - komentuje sytuację osoba z branży.
Obszar wystepowania łupków potencjalnie zawierajacych niekonwencjonalny gaz ziemny  SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP