PARTNERZY PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Tylko 20 proc. polskich firm wdraża innowacje

Autor: Jarosław Maślanek
02-06-2011 00:00
Tylko 20 proc. polskich firm wdraża innowacje
Wspierać innowacje
Bożena Lublińska-Kasprzak
prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości 

- Dzięki wsparciu pozyskanemu za pośrednictwem PARP, przedsiębiorcy mogą rozwijać działalność badawczą i innowacyjną, rozszerzać zakres swojej działalności. Jednym z przykładów dobrych, innowacyjnych praktyk jest projekt firmy Avio Polska, która uruchomiła linię do produkcji modułu nowoczesnego silnika do samolotu Jumbo Jet. Grupa absolwentów Politechniki Poznańskiej oraz osób związanych z transportem publicznym i nawigacją satelitarną przygotowała serwis jakdojade.pl, który służy do planowania podróży komunikacją miejską.

Natomiast firma Techplast otworzyła pionierską linię produkcyjną butli kompozytowych, między innymi dla pożarnictwia i gastronomii. To tylko kilka z tysięcy projektów współfinansowanych przez agencję. Integrować naukę
Prof. Mirosław Miller
prezes zarządu Wrocławskiego Centrum BadaŃ EIT+ 

- Priorytetami polskiej nauki są biotechnologie, nanotechnologie oraz technologie informacyjne. Są to kierunki bardzo zbieżne z naukowymi preferencjami UE. Polska, jako jeden z największych krajów Unii, nie powinna zawężać obszarów badań i rozwoju. Stać nas na rozwijanie kilku dziedzin jednocześnie, ale z nastawieniem na poszukiwanie i rozwijanie polskich specjalności interdyscyplinarnych. Naszym problemem jest znaczne jednak odseparowanie gospodarki od nauki oraz jej rozdrobnienie. W najmocniejszych polskich środowiskach naukowych powinny więc powstawać inicjatywy, które będą integrować zespoły naukowców pracujących w różnych instytucjach.

Z badań European Technology Scoreboard wynika, że w zeszłym roku technologiczną, organizacyjną lub marketingową innowację wdrożyło tylko nieco ponad 20 proc. firm działających w Polsce. A przecież nasza nauka oferuje znacznie więcej.

Statystyki pogarsza kryzys ekonomiczny i cięcia kosztów dokonywane przez biznes tam, gdzie nie ma natychmiastowych zysków. Które więc tematy, podejmowane przez jednostki naukowo-badawcze, mogą wzbudzić jego zainteresowanie?
- Można wskazać kilka obszarów, w których prowadzenie prac badawczych rodzi nadzieję na komercjalizację i wdrożenie ich wyników w gospodarce - mówi Jakub Wojnarowski, dyrektor do spraw działalności programowej Fundacji Nauki Polskiej. Wskazuje zwłaszcza na projekty ekologiczne, czyli te związane z czystą energią, ze zwiększaniem efektywności energetycznej oraz ograniczaniem emisji spalin.

Drugim obszarem może się stać fizyka jądrowa, co związane jest z planem zbudowania w Polsce elektrowni atomowej.

- W Polsce brakuje specjalistów z tej dziedziny, dlatego realizowane tu przedsięwzięcia badawcze będą miały szanse na finansowanie i ewentualne wdrożenie - uważa Jakub Wojnarowski.

Trzeci obszar, na który zwraca uwagę, to coraz lepiej poznane różnego rodzaju mikrostruktury. Potencjalne źródło zysków dla instytutów badawczych mogą więc stanowić nanotechnologie, na przykład te wykorzystywane w medycynie. Wysoki potencjał komercjalizacji mają też projekty z obszarów tradycyjnie silnych: chemii, astronomii, technik kosmicznych i lotniczych.

- Niedocenianym, a coraz ważniejszym obszarem innowacji są wszelkie systemy wspierania decyzji - uważa Wojnarowski.

Duże szanse na komercjalizację mają również rozwiązania przeznaczone dla silnych, konkurencyjnych sektorów gospodarczych.

- Na pewno należy do nich energetyka i przemysł surowcowy - uważa prof. Mirosław Miller, prezes zarządu Wrocławskiego Centrum Badań EIT+. - Problem w tym, że sektory te są dość zachowawcze i mało innowacyjne.

Wyjaśnia, że dla energetyki ważny jest rozwój nowych źródeł energii, przede wszystkim tych odnawialnych, zmniejszanie emisji CO2 i przekształcanie go w użyteczne produkty oraz tak zwane czyste technologie węglowe i technologie związane z gazem łupkowym.

- Tymczasem badania technologiczne w tych dziedzinach z trudem przebijają się przez konserwatywne myślenie - twierdzi prof. Miller.

Wskazuje też, że w obliczu groźby pojawienia się rynkowych niedoborów tak zwanych metali krytycznych, przed dużą szansą staje przemysł surowcowy. Polska jest w uprzywilejowanej sytuacji, ponieważ zachowała know-how w zakresie wydobycia, odzysku i przerobu takich metali, jak miedź, srebro, ren czy lantanowce.

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


35 219 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

721 544 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 987 ofert w bazie

2 782 262 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP