Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Uciec z pułapki

Autor: Nowy Przemysł (Witold Gadomski)
25-02-2016 15:07
Uciec z pułapki

Witold Gadomski.

Większość ekonomistów zgadza się ze stwierdzeniem, że Polsce grozi uwięzienie w „pułapce średniego dochodu”. Przy różnicach zdań co do tego, jak można się z niej uwolnić, wszyscy zgadzają się, że nie będzie łatwo.

Przed kilku laty w Banku Światowym ukazało się opracowanie, z którego wynika, że ze 101 krajów, które w 1960 roku zaliczane były do grupy o średnich dochodach, jedynie 13 awansowało do roku 2008 do grupy o dochodach wyższych. Inne utknęły w „pułapce średniego dochodu”.
Jej przyczyny są powszechnie znane. Łatwiej jest uzyskiwać przyrosty produkcji, gdy baza wyjściowa jest niska. Kraje o niskich dochodach konkurują na rynkach międzynarodowych tanią siłą roboczą i towarami pracochłonnymi. Importują technologię z krajów wyżej rozwiniętych. Mogą uzyskiwać znaczne przyrosty produktywności, gdy następuje przesunięcia zatrudnienia z sektorów o niskiej produktywności - tradycyjnego rolnictwa, drobnego handlu i rzemiosła - do bardziej wydajnych sektorów przemysłu przetwórczego lub nowoczesnych usług.

Ale w miarę rozwoju kurczą się rezerwy niskowydajnej siły roboczej, pracownicy przemysłu domagają się wyższych wynagrodzeń, co podkopuje konkurencyjność, jeśli gospodarka nie wytwarza dóbr o wyższej wartości dodanej.

Stopniowo wyczerpuje się też możliwość wzrostu produktywności poprzez import technologii. Jeżeli budowa nowego zakładu produkcyjnego, w którym znajdują zatrudnienie dawni rolnicy, drobni handlarze czy rzemieślnicy daje wyraźny wzrost produktywności, to nowe inwestycje w tym zakładzie mogą poprawić wydajność pracy tylko w niewielkim stopniu. Kraje o średnim poziomie rozwoju są na rynkach międzynarodowych narażone na konkurencję biedniejszych państw, dysponujących tanią siłą roboczą, i lepiej rozwiniętych krajów, mających bardziej nowoczesne produkty.

Changyong Rhee, główny ekonomista w Azjatyckim Banku Rozwoju, określił cztery główne cechy państw, które wpadły w „pułapkę średnich dochodów”. Są to: niski poziom inwestycji, powolny wzrost produkcji przemysłowej, słaba dywersyfikacja przemysłu i źle działający rynek pracy. Aby wyrwać się z pułapki, rządy muszą zmienić dotychczasową politykę gospodarczą.

Praktycznie wszyscy wypowiadający się w Polsce o „pułapce średniego rozwoju” podkreślają konieczność podniesienia stopy inwestycji i zwiększenia nakładów na innowacje. Łatwiej powiedzieć niż zrobić.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


22 086 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP