Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Układ na przodku

Autor: Jerzy Dudała
03-07-2016 09:52 |  aktualizacja: 03-07-2016 09:55
Układ na przodku
Fot. PTWP (Michał Oleksy)

Cel wskazano taki: z końcem 2017 roku Polska Grupa Górnicza ma zamknąć swój bilans na "zero plus". Łatwo na pewno nie będzie...

Porozumienie w sprawie rozpoczęcia działalności Polskiej Grupy Górniczej podpisano 26 kwietnia w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach. To był symboliczny moment jej startu. Albo jak kto woli: przywrócenie do życia największego producenta węgla kamiennego w Unii Europejskiej.
- Powstanie Polskiej Grupy Górniczej, silnego podmiotu górniczego, to przede wszystkim pójście w kierunku wzmacniania bezpieczeństwa energetycznego Polski - oświadczyła premier Beata Szydło tuż przed podpisaniem porozumienia.

Polska Grupa Górnicza to jedenaście kopalń i cztery zakłady, które przeszły do niej z Kompanii Węglowej. Finansowo zaangażowały się w całe to przedsięwzięcie przede wszystkim firmy z sektora energetycznego: spółka Energa Kogeneracja, będąca częścią Grupy Energa, wyłożyła 500 mln zł, PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna z Grupy PGE - tyle samo, PGNiG Termika z Grupy PGNiG - także pół miliona.

Z Funduszu Inwestycji Polskich Przedsiębiorstw FIZAN pochodzi 300 mln zł, z Towarzystwa Finansowego "Silesia" - 400 mln zł. Węglokoks wyasygnował 217 mln zł; ale łącznie, razem z wcześniej poniesionymi nakładami, jego zaangażowanie w PGG wynosi ponad 700 mln zł. Porozumienie podpisali tak że przedstawiciele banków - obligatariuszy Kompanii Węglowej: Alior Bank, BGK, BGŻ BNP Paribas, PKO BP, Bank Zachodni WBK. Sygnowało je 13 organizacji związkowych.

W ramach refinansowania aktualnego programu emisji obligacji Kompanii Węglowej, banki wraz z Węglokoksem zadeklarowały gotowość objęcia ich nowego pakietu wyemitowanego przez PGG na kwotę 1 mld 37 mln zł w trzech transzach spłacanych w latach 2019-2026. Zaangażowanie Węglokoksu sięgnie tu poziomu 421,5 mln zł, a banków - 615,5 mln zł.

Układ


Zawarcie porozumienia w dużym stopniu zależało od postawy wierzycieli Kompanii Węglowej. Zgodzili się wziąć udział w planie ratowania upadającej spółki i polskiego górnictwa pod pewnymi jednak warunkami. PGG ma zatem działać według precyzyjnego biznesplanu, w którym znajdzie się zapis, że koszty produkcji węgla pozostaną pod ścisłą kontrolą; spółka działać będzie efektywnie, sukcesywnie osiągając określone poziomy rentowności.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


21 974 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP