Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Unia narodów

Autor: Marcelina Gołębiewska
19-04-2001 00:00

- Dostrzegam to, że Polska jest zjednoczona w dążeniu do Unii Europejskiej. UE zaś chce Polski - mówił Romano Prodi, przewodniczący Komisji Europejskiej, na konferencji prasowej w Warszawie, 8 marca br. Romano Prodi poinformował, że prowadzone tego dnia spotkania oficjalne zdominowały problemy polityczne i techniczne integracji Polski z UE. W warszawskiej konferencji uczestniczył też Günter Verheugen, komisarz ds. rozszerzenia UE.

- Wejście Polski do UE to proces o randze historycznej. UE daje nam takie same prawa i możliwości. Pozwala żywić te same oczekiwania. I - tego samego wymaga- np. wprowadzenie wspólnej waluty, euro, to dla wszystkich krajów UE rezygnacja z jednego z elementów suwerenności państwa - powiedział Romano Prodi. Prodi zapewnił o zamiarze traktowania Polski w UE jako równoprawnego partnera: "aktora" na arenie UE. Polska - jako członek Unii - ma brać udział w podejmowaniu decyzji i ponosić ich konsekwencje.
Zapewnienie o tworzeniu jednej Unii - Unii "500 milionów", uznać trzeba za podstawowe przesłanie spotkania Romana Prodiego i Gűntera Verheugena z dziennikarzami. Zdaniem polityków, nic nie stoi na przeszkodzie zakończenia negocjacji Polski z UE zgodnie z harmonogramem nicejskim. Przyspieszenie jest możliwe, a nawet, np. w aspekcie udziału Polaków w europejskich wyborach w 2004 r., konieczne. A jednak nie ma potrzeby, przekonywali politycy, zmieniać tzw. mapy drogowej, która definiuje ostateczne terminy. Romano Prodi odrzucił sugestie, że Polska nie ma odpowiednich środków na "europejskie" inwestycje- podkreślił natomiast problemy, które już teraz mamy z wydatkowaniem przedakcesyjnych funduszy, czyli 1 mld euro rocznie.
Romano Prodi i Günter Verheugen unikali podawania dat. W odpowiedzi na pytanie o "okresy przejściowe" przy zakupie ziemi przez cudzoziemców, a także - podejmowaniu przez Polaków w UE pracy, Günter Verheugen postulował o "elastyczność" oraz uspokajanie polskiej i niemieckiej (sprawa pracy) opinii publicznej. Verheugen nie zanegował konieczności ustanowienia "okresów przejściowych". Zarazem apelował o zrozumienie, szczególnie że - jak stwierdził Günter Verheugen - każda z kwestii jest wyolbrzymiana.
Jak przekonywali politycy, najtrudniejsze obszary negocjacji Polski i UE to rolnictwo, fundusze strukturalne i konkurencja. Obszarem trudnym, lecz nie bardziej, niż w samej UE - jest w Polsce ochrona środowiska. Także tu Romano Prodi i Günter Verheugen nawoływali do elastyczności. Jak przekonywali, teraz - w ostatnich minutach negocjacji - krok wstecz może być potrzebny. Tym bardziej że - według słów Prodiego, proces przedakcesyjny idzie w odpowiednim kierunku. Romano Prodi przekazał dziennikarzom m.in. zapewnienie polskich polityków, w tym - opozycji, że kierunku prac nad zintegrowaniem Polski i UE nie zmieni wynik wyborów do Parlamentu.
Inny nurt spotkania w Warszawie to polityka zagraniczna Unii Europejskiej, konkretnie, sprawa Kaliningradu. Romano Prodi zapowiedział sprecyzowanie koncepcji UE w zakresie relacji rosyjskiego obwodu kaliningradzkiego i europejskiej gospodarki. Jak poinformował Romana Prodi, jest to jeden z tematów, planowanych na szczyt UE w Sztokholmie. Zdaniem Prodiego, sytuacja obwodu kaliningradzkiego ma wpływ na stan gospodarki Europy, m.in. Polski - już niedługo, członka UE. Dlatego, jak powiedział, UE nie może nie znaleźć funduszy na projekty rozwoju tego terytorium.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 894 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP