Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Unia potrzebuje nowego modelu

Autor: Piotr Stefaniak
24-06-2011 00:00
Unia potrzebuje nowego modelu
<b>Antonio Tajani, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej</b><br>
- Pomimo trudności, Europa potrafiła wspólnie odpowiedzieć na problemy, jakie przyniosły ostatnie lata. Musimy jeszcze przyjąć wiele reform strukturalnych, jeśli chcemy być konkurencyjni. <b>Günter Verheugen, komisarz UE ds. przedsiębiorstw i przemysłu w latach 2004-2010</b><br>
- UE powinna tworzyć klimat dla innowacji.
Jest to pewnego rodzaju skandal, że naukowcy w Europie przez wiele lat nie mieli możliwości korzystania z programów, które zachęcałyby ich do innowacyjnych działań. Trendy i wyzwania - świat i Europa

Przez dziesięciolecia Unia Europejska przodowała pod względem gospodarczym, technicznym, socjalnym. Kryzys podkopał europejskie wartości. Kiedy UE na nowo określi swoje miejsce na globalnej mapie?

W maju w kilku największych miastach Hiszpanii zorganizowano manifestacje, jakich ten kraj dawno nie widział. Obserwatorzy mówią o możliwości rozlania się fali niezadowolenia oraz frustracji i buntu na całą Europę. Powodów frustracji jest wiele, ale bez wątpienia głównym jest kryzys.
- Hiszpanie przez ostatnie dwadzieścia lat żyli integracją europejską, dzięki której i kraj, i społeczeństwo doświadczyły głębokiej modernizacji - stwierdza Paweł Zerk, analityk w demosEURO PA Centrum Strategii Europejskiej. - Podobnie jak Irlandczycy, byli do niedawna prymusem Unii Europejskiej, umiejętnie korzystającym z funduszy wspólnotowych i nader szybko integrującym się ze starą Europą. Sukces gospodarczy i polityczny przyćmił myślenie o przeszłości, co daje do zastanowienia także polskim elitom.

Eurofrustraci na ulicach

W dniu strajków w dzienniku "El Pais" Jose Ignacio Torreblanca, członek hiszpańskiego biura Europejskiej Rady Stosunków Międzynarodowych (ECFR), zwracał uwagę na dwie kwestie. W Europie obserwujemy kres solidarności, któremu winny jest nie tyle kryzys gospodarczy, co utrwalanie się niespójnych analiz: określenia jego przyczyn i recept walki z nim. Dlatego "północ" patrzy na "południe" jako nieodpowiedzialnych obywateli unijnych, przy okazji upraszcza się ocenę sytuacji, wrzucając Hiszpanów do jednego worka krajów PIGS.

Według Torreblanca, kryzysy budżetowe w kolejnych krajach członkowskich ukazują jedynie błędy konstrukcyjne unii monetarnej. Hiszpania nie rozdawała pieniędzy, nie zadłużała się na potęgę i nie oszukiwała.

Za to utrzymywała niskie stopy procentowe, co przyczyniło się do powstania bańki budowlanej. Winy można zatem szukać w zasadach rządzących strefą euro. Niepowiązanie wspólnej polityki monetarnej z koordynacją fiskalną musiało prędzej czy później doprowadzić do kryzysu w którymś z krajów. Nie tylko w Hiszpanii coraz więcej obywateli i polityków mówi o tym, że przegapiono rozwój wypadków, a działanie i całe konstrukcje prawne oparto na wadliwych założeniach.

W całej Unii nie sprawdziła się Strategia Lizbońska, która miała pomóc Europie utrzymać się w szpicy postępu i dobrobytu. Głośno przekonywano, że wspólna waluta będzie czynnikiem wspomagającym rozwój, lecz stała się dla krajów tej strefy kulą u nogi. Nawet tak fundamentalna idea Wspólnoty, jak swoboda przepływu ludzi, znajduje zwolenników ograniczenia.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 964 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP