PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Ustawa o biopaliwach - nowe trudne prawo

Autor: Marcin Szczepański
01-12-2011 00:00
Ustawa o biopaliwach - nowe trudne prawo
fot. PTWP
<b>Stanisław Rosnowski<br>
prezes spółki Elstar Oils</b><br><br>

- Francja i Niemcy mają podobny do Polski potencjał w zakresie produkcji biomasy. Obecny poziom NCW odpowiada naszemu potencjałowi, jeśli chodzi o gospodarkę rolną. <b>Robert Gmyrek<br>
dyrektor biura ds. biopaliw w PKN Orlen</b><br><br>

- Łatwiejsze byłoby przygotowanie zupełnie nowego projektu ustawy niż praca nad nowelizacją ustawy już obowiązującej, która ma bardzo wiele wad.

Tegoroczna nowelizacja ustawy o biopaliwach nie weszła jeszcze w życie, ale branża już przygotowuje się do trudnych negocjacji. Kolejna zmiana prawa wydaje się rewolucyjna.

Przyjęta w lipcu nowelizacja ustawy o biopaliwach i biokomponentach czeka obecnie na zgodę Komisji Europejskiej. Dokument wprowadzający w zasadzie jedną zasadniczą zmianę - paliwo B7 zamiast dotychczasowego B5 - powstawał przez dwa i pół roku. Nie jest to najlepsza zapowiedź tego, co może nas czekać przy kolejnej nowelizacji, która stawia przed nami znacznie poważniejsze wyzwanie. Chodzi bowiem o wdrożenie do polskiego prawodawstwa dyrektywy unijnej nr 30 z 2009 roku, która dokonuje zasadniczej zmiany w europejskim systemie wsparcia paliw odnawialnych.
Wprowadza bowiem kryterium "zrównoważonego rozwoju" jako czynnika determinującego możliwość dopuszczenia biokomponentu na europejski rynek. Oznacza to, że producent estrów lub etanolu będzie zmuszony wykazać, że oferowany przez niego produkt powstał w zgodzie z szeregiem kryteriów narzuconych przez UE, zarówno w zakresie redukcji emisji CO2, jak również odnośnie czynników społecznych czy dotyczących polityki rolnej.

A to feler...

Warto zaznaczyć, że dyrektywa powinna zostać implementowana przez kraje członkowskie już w grudniu ubiegłego roku. Terminu tego dotrzymało tylko kilka krajów. Wszystkie pozostałe stoją w obliczu procedury wyjaśniającej ze strony Komisji Europejskiej.

- W tej chwili jest to wciąż wstępny etap całej procedury i jeśli nasza administracja doprowadzi do szybkiego przyjęcia nowelizacji ustawy o biopaliwach, to myślę, że na tym cała procedura się zakończy. Jeśli jednak prace nowelizacyjne będą się przeciągały, to może się to skończyć karami finansowymi - informuje Leszek Wieciech, dyrektor generalny Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego.

- Oczywiście sam przebieg prac legislacyjnych będzie uzależniony od tego, jakie zapisy znajdą się w ostatecznym projekcie ustawy. Mając na uwadze nasze dotychczasowe doświadczenia, obawiam się, że zapisy projektu będą kontrowersyjne - dodaje.

Podobne obawy ma także Kazimierz Żmuda, zastępca dyrektora ds. energii odnawialnych i biopaliw w departamencie rynków rolnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. - Dyskusja na temat biopaliw w Polsce jest zdominowana przez jedno zagadnienie - realizację NCW - zauważa. - Zdominowało to niestety także projekt założeń do nowelizacji ustawy o biopaliwach i biokomponentach. Zapomina się tym samym o głównych celach, jakie przyświecały dyrektywom unijnym, czyli aktywizacji gospodarczej i społecznej.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


53 745 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP