Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

VAT po staremu

Autor: Renata Dudała
08-01-2002 00:00

Wydawało się, że przed podwyżką VAT-u nie uciekniemy. Dzięki temu do budżetu miało wpłynąć 1,3 mld złotych. Rząd wycofał się jednak z podniesienia stawek VAT na materiały i usługi budowlane oraz obłożenia tym podatkiem nowo budowanych mieszkań. Stawka VAT pozostanie więc na poziomie 7 procent. O rezygnacji z podwyżki przesądziły względy organizacyjne, a nie merytoryczne. Proponowany system zwrotu podatku VAT był zbyt skomplikowany i mógł prowadzić do nadużyć.

Od pierwszego stycznia 2002 roku rząd zamierzał podnieść stawkę VAT na materiały i roboty budowlane oraz sprzedaż domów i mieszkań. Zgodnie z obecną ustawą o VAT wzrośnie stawka tego podatku na mieszkania budowane przez deweloperów z zera do siedmiu procent. Planowane wcześniej przez rząd zmiany podatkowe przewidywały m.in. opodatkowanie 22-procentową stawką VAT zakupu nowych mieszkań oraz zwiększenie dotychczasowej stawki na materiały budowlane z 7 do 22 proc. Gdyby te propozycje weszły w życie, z całą pewnością nie pozostałoby to bez wpływu na i tak trudną już sytuację budownictwa.
W opinii przedstawicieli sektora budowlanego podwyżka VAT w budownictwie przyniosłaby więcej szkód niż korzyści. Według Polskiej Agencji Badawczej Budownictwa wyższy VAT spowodowałby spadek produkcji w całym sektorze o 10 proc. To oznaczałoby, że z rynku wypadłoby 30 tys. z 240 tys. istniejących firm budowlanych. W konsekwencji pracę straciłoby nawet 80 tys. osób.
Decyzje o podwyżce VAT od początku budziły sprzeciw środowisk budowlanych. Podwyżka VAT oraz likwidacja ulg budowlanych oznaczałyby automatyczny wzrost cen mieszkań o około 10 - 15 proc. Półtora miliona samodzielnych gospodarstw domowych, w tym 500 tys. młodych rodzin nie ma żadnych szans na rozwiązanie problemów mieszkaniowych. W opinii Polskiej Izby Przemysłowo-Handlowej Budownictwa dla małych i średnich przedsiębiorstw decyzje podwyższające podatek VAT oznaczałyby przyspieszenie masowych bankructw i wzrost bezrobocia. Na skutek długotrwałej dekoniunktury wzrost bezrobocia w budownictwie jest trzy razy większy w porównaniu do innych sektorów. Obecnie około 40 proc. małych i średnich przedsiębiorstw budowlanych sygnalizuje konieczność dalszych zwolnień pracowników i zaprzestanie działalności gospodarczej.
Jeszcze do niedawna podniesienie podatku VAT uzasadniano koniecznością likwidacji szarej strefy oraz wymaganiami Unii Europejskiej. Szósta dyrektywa UE nie stawia jednak takich wymagań. Przeciwnie, mówi, że podatek VAT nie powinien być mniejszy niż 15 proc. Jednocześnie większość krajów Unii dla całego budownictwa mieszkaniowego stosuje zerowe lub symboliczne stawki podatku VAT. Kraje europejskie dysponujące znacznie większymi zasobami mieszkaniowymi niż Polska uznają, że budownictwo mieszkaniowe jest ważnym czynnikiem ożywiającym gospodarkę i ograniczającym bezrobocie. Dlatego mieszkalnictwo traktowane jest w sposób uprzywilejowany.

KOMENTARZE (1)

KOMENTARZE (1)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


22 086 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP