Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

W BCC o finansach

Autor: Marcelina Gołębiewska
11-01-2001 00:00

4% to prawdopodobne tempo wzrostu gospodarczego w 2001 r. Podniesienie tempa wzrostu zapewniłoby, twierdzi BCC, obniżenie podatków, oprocentowania kredytów, kosztów pracy, a także opłat za energię, telekomunikację czy, np. transport.

- Przy ok. 6% wzrostu PKB i inflacji, Polska za 25 lat dojdzie do poziomu życia obywateli Hiszpanii i Portugalii. Jednak teraz mówimy o wzroście na poziomie 5% i 7 - 8% inflacji - powiedział Marek Goliszewski, prezes BCC.
Po analizie założeń budżetu na 2001 r., Instytut Lobbingu BCC przedstawił 3 scenariusze makroekonomiczne na ten rok. Wariant optymistyczny, zgodny z projektem budżetu 2001, zakłada wzrost PKB w wysokości 5,1% i inflacji - 6,6%. Wariant deflacyjny - wzrost 4% PKB i 6,6% wzrost inflacji grudzień do grudnia. Z kolei wariant inflacyjny, przyniósłby 5,1% wzrost PKB i aż 9% - inflacji. W opinii BCC, trudne jest jednoczesne otrzymanie 5,1% wzrostu PKB i 6,6% inflacji w grudniu 2001 (7,2% średniorocznie). Wzrost PKB na poziomie 5,1% uznano za możliwy, przy szybkiej i znacznej obniżce stóp procentowych. Wówczas jednak inflacja wyniosłaby około 9%. Jeżeli obniżka stóp byłaby, twierdzi BCC, ostrożna, 6,6% inflacji na koniec roku jest możliwe. Niestety przy wzroście PKB ok. 4%. Za najbardziej prawdopodobny, BCC uznało deflacyjny wariant rozwoju gospodarki.
Zarazem BCC prognozuje, że bank centralny, przynajmniej w I kwartale 2001 r., nie obniży stóp procentowych. BCC oczekuje obniżenia stóp w połowie br.
BCC uważa, że dochody budżetu państwa zawyżono zarówno w wariancie "optymistycznym" (o ok. 2,5 mld zł), jak i w wariancie "deflacyjnym" (o ok. 4 mld zł). Tylko wpływy z NBP "przeszacowano" o 250 mln zł. Zawyżono też wpływy z podatków, przede wszystkim z podatku dochodowego od osób fizycznych. Zjawisko to w mniejszym stopniu dotyczy, twierdzi BCC, podatków pośrednich. Według projektu budżetu na 2001 r., dochody powinny, w porównaniu do 2000 r., wzrosnąć o 17%, czyli o ponad 4 punkty procentowe szybciej niż nominalny PKB. W wariancie deflacyjnym wzrost ten może być o ok. 2 punkty procentowe wyższy, a w wariancie inflacyjnym o około 3 punkty. W komunikacie BCC czytamy, że "jest to tendencja wyraźnie nie sprzyjająca długookresowemu wzrostowi gospodarczemu". BCC krytykuje również szybki wzrost wydatków budżetu państwa (ok. 19,5%). W zaprezentowanych przez BCC wariantach optymistycznym i deflacyjnym, państwo wyda o ponad 12% więcej. W wariancie inflacyjnym o ok. 10,5%. Powód to wysoki koszt reform, zobowiązań nie wykonanych w 2000 r. (zaległości ZUS w stosunku do tzw. II filaru i kredyt ZUS-u), a także opóźniony efekt inflacyjny, który zmusza do dodatkowej waloryzacji emerytur. W końcu na wydatki wpływa brak reform administracji rządowej oraz trybu planowania budżetu.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


22 086 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP