PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

W co i jak inwestują samorządy lokalne?

Autor: Tadeusz Gańczarczyk
15-08-2009 00:00 |  aktualizacja: 21-08-2009 12:44
W co i jak inwestują samorządy lokalne?
Planowana struktura dochodów i wydatków JST w 2009r. (w proc.) Planowane środki finansowe na realizację Regionalnych Programów Operacyjnych w latach 2007-13 w wybranych województwach

Samorządy lokalne są głównymi beneficjentami unijnych dotacji, dobrymi klientami banków, solidnymi partnerami dla podmiotów prywatnych - powinny więc być najlepszymi inwestorami. W co i jak inwestuje Polska miejsko-gminna?

Ostatnio zmieniła się polityka Unii Europejskiej w stosunku do miast traktowanych ponownie jako główne ośrodki postępu i rozwoju. To ciekawe przewartościowanie po wielu latach propagowania idei "Europy regionów".
- To hasło spełniło swoje zadanie, szczególnie we współpracy i rozwoju terenów przygranicznych. Teraz hasło zmodyfikowano na "Europa z regionami", bo one są i nadal będą pełniły ważną rolę. Jednak coraz wyraźniej powraca mocna, wiodąca rola miast, szczególnie aglomeracji miejskich, w dalszym rozwoju kontynentu - wyjaśnia Jan Olbrycht, eurodeputowany.

U nas nawet nie trzeba wiele zmieniać w tej dziedzinie, bo dominująca rola miast - w regionach czy bez nich - w Polsce zawsze była. Konieczne natomiast jest stworzenie sprzyjających miastom przepisów, które uproszczą procesy inwestycyjne, ułatwią finansowanie zadań infrastrukturalnych, zwiększą szansę na pozyskanie partnerów z kapitałem.

Krajowa polityka miejska

- Naszym celem jest prowadzenie takiej polityki, w której Polska będzie posiadała nowoczesną krajową politykę miejską.

Ostatnio stworzyliśmy ramy prawne dla systemu zarządzania rozwojem Polski. Ten dokument ma funkcjonować od przyszłego roku - zapowiada minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska. - Mówimy o dokumencie długofalowym, w którym bardzo mocno ujęty jest wymiar miejski jako obszar szczególnie dynamicznego rozwoju. Istotne, że jest to strategia ponadsektorowa.

Dziś zmorą procesu zarządzania krajem jest istnienie ponad trzystu strategii sektorowych. Brakuje nam jednorodnej strategii publicznej, nadrzędnej nad tymi pozostałymi. Warto te deklaracje skonfrontować z planowanymi wydatkami samorządów.

Jak wynika z informacji uzyskanych przez Ministerstwo Finansów z regionalnych izb obrachunkowych, dotyczących wysokości kwot zaplanowanych w projektach budżetów, samorządy w 2009 r. planują wyższe wydatki. Szacuje się, że wydatki jednostek samorządów na inwestycje miejskie wyniosą w tym roku od 55 do 60 miliardów złotych, a pula ta zostanie wzbogacona wsparciem unijnym.

W każdej jednostce samorządu terytorialnego inwestuje się zgodnie z przyjętym harmonogramem wynikającym z dokumentów przyjętych przez rady miejskie.

Są to przede wszystkim Wieloletni Plan Inwestycyjny, Strategie rozwoju miasta i oczywiście budżet miasta na dany rok.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


52 390 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP