Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

W energetyce czystość się opłaci

Autor: Dariusz Ciepiela
16-09-2010 00:00
W energetyce czystość się opłaci

W Polsce mówimy głównie o kosztach ograniczenia emisji CO2, a mało się mówi o korzyściach takiego rozwiązania - zachęca Jacek Piekacz, prezes Vattenfall Poland, przewodniczący Polskiej Platformy Czystych Technologii Węglowych.

- Pojawiła się propozycja ograniczenia przez kraje Unii Europejskiej emisji CO2 o 30 proc. Jak pan ocenia ten pomysł?
- Komisja Europejska, a w szczególności komisarz ds. zmiany klimatu Connie Hodegaard nosi się z takim zamiarem od pewnego czasu, ale formalnie została ona poproszona przez ministrów środowiska państw członkowskich UE o przygotowanie analizy kosztów ewentualnego zwiększenia celu redukcyjnego emisji CO2 do 30 proc. Opublikowany ostatnio Komunikat Komisji dotyczy zatem nie tyle propozycji zwiększenia tego celu, ale oszacowania kosztów takiego kroku. Dopiero na tej podstawie będzie się dyskutować o ewentualnym rozważeniu podwyższenia celu redukcyjnego.

Przedstawiciele Polski różną się w ocenach tej propozycji, np. przewodniczący Jerzy Buzek czy też komisarz Janusz Lewandowski deklarują sprzeciw, a np. poseł Danuta Hübner popiera takie rozwiązanie.

Ostatecznie to politycy będą decydować, czy ta propozycja zostanie przyjęta, a energetycy, mierząc się z tym wyzwaniem, próbują wskazać, jakie działania techniczne są konieczne, aby osiągnąć ten cel i jakie wynikną z tego konsekwencje.

W mojej ocenie, można ten cel w skali UE zrealizować, choć jest bardzo ambitny i wymaga ogromnych nakładów finansowych, o które teraz, w warunkach kryzysu światowego, niezwykle trudno.

- Czy ograniczenie emisji CO2 w takim stopniu nie będzie się wiązało ze zbyt dużymi kosztami?

- Na pewno potrzebne są olbrzymie inwestycje, choć my w Polsce mówimy głównie o kosztach, a mało mówi się o korzyściach z takiego rozwiązania. Dokumenty unijne pokazują zawsze korzyści, jakie z danej propozycji legislacyjnej wynikają, w tym przypadku będzie to m.in. rozwój nowych technologii, zwiększenie liczby miejsc pracy, a przede wszystkim zmniejszenie zanieczyszczeń, co ma z kolei pozytywny wpływ na zdrowie mieszkańców krajów UE.

W ostatnich miesiącach mniej się mówi w Polsce o nowych blokach węglowych, a coraz częściej słyszymy o zapowiedziach budowy nowych elektrowni biomasowych lub gazowych. Energia z nich będzie droższa niż z elektrowni węglowych, ale biorąc pod uwagę uniknięty koszt zakupu uprawnień do emisji, na pewno będą to inwestycje opłacalne.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP