PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

W energii prawie bez zmian

Autor: Dariusz Ciepiela
04-09-2006 00:00
W energii prawie bez zmian

W roku 2005 na polskim rynku energii nie zaszły oczekiwane zmiany. Najciekawszym zjawiskiem był spadek średniej ceny energii sprzedawanej przez wytwórców oraz zmniejszenie liczby przedsiębiorstw korzystających z zasady TPA.

W porównaniu z 2004 r. w polskiej energetyce nastąpił spadek mocy zainstalowanej o 0,1 proc. Zmniejszyła się przy tym moc zainstalowana w elektrowniach zawodowych na węglu kamiennym (o 3,7 proc.) oraz na węglu brunatnym (o 0,6 proc.), natomiast w pozostałych elektrowniach ? wzrosła. Średnie roczne zapotrzebowanie na moc w 2005 r. wyniosło 19 777 MW i wzrosło o 265 MW, czyli o 1,4 proc. w stosunku do 2004 r. Maksymalne zapotrzebowanie wyniosło 23 477 MW, zaś minimalne - 10 695 MW.

Zużycie - wzrost, ale niewielki

W roku 2005 wyprodukowano 156,9 TWh energii elektrycznej - o 1,8 proc. więcej niż w roku 2004. Nadal decydującą rolę w wytwarzaniu energii elektrycznej odgrywały elektrownie węglowe: na węgiel kamienny, które wytworzyły 59,5 proc. energii oraz na węgiel brunatny, które wyprodukowały 38 proc. energii w roku 2005. Co ciekawe, w ciągu tego roku o 0,3 proc. spadł udział elektrowni na węgiel kamienny w wytwarzaniu energii, a wzrósł - i to aż o 5,2 proc. - udział elektrowni na węgiel brunatny.

W najbliższych latach elektrownie węglowe będą utrzymywać podobny poziom udziału w rynku. Trudno oczekiwać, że nagle pojawią się inwestycje w elektrownie gazowe czy znacząco wzrośnie rola źródeł odnawialnych. Krytycy węgla w energetyce wskazują, że Polska, która oparła swoją energetykę niemal wyłącznie na tym nośniku, jest wyjątkiem w skali europejskiej. To prawda, ale w innych krajach Europy nie ma tak dużych zasobów węgla. W Czechach i w Niemczech, gdzie podobnie jak w Polsce są duże zasoby węgla, jego udział w energetyce również jest duży. Kopiowanie struktury paliwowej z innych państw jest złym pomysłem.

Krajowe zużycie energii elektrycznej w 2005 r. wyniosło 144 838 GWh i było wyższe od zużycia w 2004 r. o 0,5 proc. W 2005 roku, podobnie jak w poprzednich latach, niewielki był wzrost zużycia, choć w tym czasie nastąpił dosyć szybki wzrost gospodarczy, co dowodzi, że może odbywać się bez znaczącego wzrostu zużycia energii. Gdyby taka tendencja utrzymywała się jeszcze przez kilka lub kilkanaście lat, to prawdopodobnie okazałoby się, że prognozy mówiące o gwałtownym wzroście zapotrzebowania na energię są przesadzone. Warto pamiętać, że pomimo kilkunastoletniej restrukturyzacji polskiej gospodarki jest ona wciąż bardziej energochłonna niż gospodarki państw "starej" Unii Europejskiej - jest tu więc pole do oszczędności przy równoczesnym stosunkowo szybkim wzroście gospodarczym.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


52 390 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP