Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

W kierunku liberalizacji i bezpieczeństwa

Autor: Dariusz Ciepiela
18-10-2004 00:00
W kierunku liberalizacji i bezpieczeństwa
Piotr Kukurba, prezes Zarządu PSE Operator Cele działania jednostek organizacyjnych w PSE Operator

"Przede wszystkim PSE Operator jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo KSE..." - Rozmowa z PIOTREM KUKURBĄ, prezesem Zarządu PSE Operator.

Jakie były powody powołania spółki PSE Operator?
– Komisja Europejska doszła do wniosku, że w Europie konieczne jest wzmacnianie rozwiązań rynkowych i zwiększanie liberalizacji rynku handlu energią elektryczną. To była główna przesłanka, która spowodowała, że KE zadecydowała o konieczności powołania niezależnych operatorów, mających działać w oparciu o merytoryczne przesłanki i wynikające z nich potrzeby systemu przesyłowego i rozwiązań rynkowych.

Co należy do najważniejszych zadań PSE Operator?

– Jest dla nas kilka podstawowych wyzwań. Przede wszystkim PSE Operator jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo KSE.
To bezpieczeństwo należy rozumieć w trzech aspektach. W czasie rzeczywistym, w każdej chwili, nasze służby pracują nad zapewnieniem tego, aby praca systemu przebiegała w sposób prawidłowy, bez żadnych zagrożeń. Kolejnym zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa, rozumianego jako odpowiednie metody i sposoby prowadzenia eksploatacji oraz utrzymania majątku, tak aby zapewnić odpowiedni stan tego majątku, żeby można bez zagrożeń przesyłać energię elektryczną.
Mamy także za zadanie dbać o bezpieczeństwo w przyszłości, czyli prowadzić takie inwestycje, aby wszelkie potrzeby, które w przyszłości będą się pojawiały, były zaspokojone. Mamy obowiązek wykonywania tych zadań przy optymalnych kosztach, czyli musimy ograniczać koszty samej eksploatacji i utrzymania sieci. Na rozwój sieci będziemy musieli przeznaczać coraz większe środki finansowe.
To wszystko robimy w taki sposób, aby być transparentnym, aby wszyscy uczestnicy rynku, wszyscy korzystający z naszych usług, wiedzieli co się dzieje i mieli możliwość wypowiadania się, a wręcz dyskutowania i wspólnego wypracowywania zasad i reguł, które będą obowiązywały.

Mówi Pan o utrzymaniu majątku, ale w tej chwili majątek nie należy do PSE Operator.

– W tej chwili rzeczywiście nie jest nasz, nie zmienia to jednak faktu, że za niego jesteśmy odpowiedzialni, ponieważ dzierżawimy go od Polskich Sieci Elektroenergetycznych. Jest planowane przekazanie tego majątku, PSE chciały tak zrobić, abyśmy już od początku naszej działalności posiadali ten majątek, są jednak pewne problemy z tym związane, przede wszystkim podatkowe. Plan jest taki, żeby przekazanie majątku nastąpiło do końca tego roku.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


22 086 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP