PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

W PCC Rokita dżule pod nadzorem

Autor: Dariusz Ciepiela
27-05-2008 00:00 |  aktualizacja: 28-05-2008 09:16
W PCC Rokita dżule pod nadzorem
- Nawet wysoki koszt produkcji energii może się w naszym przypadku opłacać, uwzględniając brak zewnętrznych kosztów przesyłu tej energii - ocenia <b>Andrzej Zielaskowski</b>, główny energetyk PCC Rokita. Pobór mocy cieplnej w PCC Rokita (w MW) Skumulowane efekty Energieteamu (w tys. zł)

Zakłady PCC Rokita w Brzegu Dolnym w latach 2001-06 ograniczyły w jednym tylko kompleksie produkcyjnym zużycie pary na tonę produkcji o 80 proc., a zużycie wody przemysłowej aż o 91 proc. Dzięki temu zaoszczędzono kilkanaście milionów złotych.

- W roku 2002 rozpoczęliśmy kompleksowe, prooszczędnościowe działania w PCC Rokita. Wtedy powołany został tzw. Energyteam, do którego weszli przedstawiciele wszystkich kompleksów ze służb technicznych i technologicznych, jacy mogli swoją wiedzą doprowadzić do zmniejszenia zużycia energii elektrycznej, ciepła i wody - mówi Andrzej Zielaskowski, główny energetyk PCC Rokita.
W pracach Energyteamu brał udział również zewnętrzny doradca wspomagający działalność zespołu.


Ciepło przede wszystkim


Największe efekty pracy zespołu osiągnięto przy ograniczeniu zużycia ciepła. W roku bazowym, czyli 2003, zużycie ciepła w PCC Rokita było na poziomie 748 tys. GJ, po trzech latach działalności Energyteamu spadło do poziomu 513 tys. GJ, czyli nastąpił spadek o 31,5 proc. Oszczędności z każdym rokiem działania zespołu były coraz wyższe - w pierwszym roku wyniosły 6 proc., w drugim 11, a w trzecim już 18 proc.

Działalność zespołu skupiała się przede wszystkim na uporządkowaniu i modernizacji sieci parowej oraz gospodarki kondensatem parowym, uproszczeniach przebiegu instalacji, usuwaniu zbędnych rurociągów i zaworów, izolowaniu rurociągów tam, gdzie izolacji nie było i poprawie jakości izolacji (np. poprzez wymianę izolacji cementowo-watowej na nowocześniejsze technologie izolacyjne). W ramach poprawy gospodarki kondensatem parowym zaczęto wykorzystywać kondensat do ogrzewania instalacji technologicznych, a w niektórych przypadkach także do ogrzewania pomieszczeń, aby nie tracić ciepła, wysyłając gorący kondensat do elektrociepłowni.

W wielu miejscach nastąpiło przejście z parowego ogrzewania rurociągów z mediami łatwo krzepliwymi, jak np. ług sodowy, na ogrzewanie elektryczne, które jest wydajniejsze ze względu m.in. na łatwość regulacji temperatury.

Duży nacisk położono na ciągłe monitorowanie wskaźników zużycia ciepła. Dzięki temu można było szybko reagować na negatywne tendencje, jakie się pojawiały i łatwo było znajdować miejsca, gdzie można coś jeszcze poprawić, aby efektywność energetyczną podnosić w sposób ciągły.

Przeprowadzono przy tej okazji modernizację układów pomiarowych. Jednocześnie prowadzono szkolenia dla nadzoru obsługi instalacji, podkreślając wagę działań prooszczędnościowych.

- Te wszystkie działania doprowadziły do zmniejszenia zużycia pary w jednym z kompleksów aż o 80 proc. W roku 2001 na tonę produkcji Kompleksu zużycie pary o ciśnieniu 1,5 MPa wyniosło siedem ton, w roku 2006 spadło do poziomu zaledwie 1,39 tony - zapewnia Andrzej Zielaskowski.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


52 390 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP