Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

W poszukiwaniu czystego węgla

Autor: Jerzy Dudała
26-06-2013 05:51
W poszukiwaniu czystego węgla
Kompania Węglowa zamierza wraz z partnerem biznesowym z zagranicy wybudować nową elektrownię węglową o mocy ok. tysiąca megawatów.<br />
Szacunkowy koszt tej inwestycji to ok. 6 mld zł. Oferty złożone przez sześć zainteresowanych firm zostaną przeanalizowane na początku lipca tego roku, a ostateczna decyzja o budowie powinna zapaść w tym roku. -  Produkcja energii będzie najbardziej opłacalna w przypadku bloków najbardziej efektywnych - zaznacza Joanna Strzelec-Łobodzińska, prezes zarządu Kompanii Węglowej. - To uzasadnia realizację przez nas budowy nowej elektrowni. Nowoczesne bloki węglowe osiągają o jedną trzecią lepsze wyniki od starych instalacji, a to przekłada się na niższe koszty oraz na mniejszą emisję dwutlenku węgla. <b>prof. Józef Dubiński<br />
dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa</b><br /><br />
- Ważne, by dać szansę polskiemu węglowi. Tak, by przez wiele kolejnych lat mógł być paliwem przyjaznym dla środowiska i akceptowanym społecznie.

Optymalne pod względem sprawności i emisji CO2 technologie wykorzystania węgla mogą zadecydować o przyszłości polskiego górnictwa, ale wpłyną też na perspektywy rozwoju energetyki i na całą gospodarkę.

Europejska polityka ochrony klimatu nie pozostawia wątpliwości co do tego, że jej nadrzędnym celem jest gospodarka niskoemisyjna.
Tymczasem przy tradycyjnym spalaniu węgla mamy do czynienia ze stosunkowo wysoką emisją gazów cieplarnianych, szczególnie dwutlenku węgla. To wyzwanie dla polskiej gospodarki.

W roku 2020 można się spodziewać zmniejszenia zapotrzebowania na węgiel kamienny energetyczny o około 15 procent. Obecnie w Polsce prawie 90 proc. energii elektrycznej wytwarza się z węgla kamiennego oraz brunatnego.

Węgiel kamienny będzie jednak w pewnej mierze zastępowany gazem, nadal rozwijać się będą odnawialne źródła energii.

Bardzo prawdopodobne, że warunkiem wykorzystania pozostających do naszej dyspozycji zasobów węgla będzie w najbliższych dekadach dostępność i stopień komercjalizacji technologii uzyskiwania z niego energii z niższym poziomem emisji CO2 niż w tradycyjnych kotłach pracujących obecnie elektrowni.

Polskie górnictwo borykające się z rosnącymi kosztami wydobycia i konkurencją węgla z importu potrzebuje ucieczki do przodu.

Może nią być właśnie postawienie na rozwój czystych technologii węglowych, które pozwolą utrzymać temu paliwu jego rolę w krajowym miksie energii.

Centrum na czasie

- Pojęcie czystych technologii węglowych rozumiemy szeroko - zaznacza prof. Józef Dubiński, dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa.

- Z pewnością rozwiną się technologie niekonwencjonalnego pozyskiwania energii z pokładów węgla. One dotyczą też samego pozyskiwania węgla.

Powinna to być eksploatacja możliwie jak najmniej oddziałująca na środowisko, a metan z pokładów węgla powinien być zagospodarowany.

Nowoczesne, "zielone" technologie będą rozwijane w ramach Centrum Czystych Technologii Węglowych, które otwarto w maju w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2013. CCTW to wspólne przedsięwzięcie inwestycyjne Głównego Instytutu Górnictwa w Katowicach oraz Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla z Zabrza. Unikalna infrastruktura badawcza Centrum, na którą składają się m.in. instalacje demonstracyjne, pozwoli na wykonywanie badań podstawowych, realizację prac badawczo- -rozwojowych i demonstracyjnych, dotyczących perspektywicznych technologii wykorzystania węgla.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 894 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP