Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

W sieci nadzieja

Autor: Mirosław Piątkowski
10-05-2013 14:39 |  aktualizacja: 10-05-2013 14:53
W sieci nadzieja
<b>Bertrand Le Guern<br />
prezes Petrolinvestun</b><br /><br />

- Networking nie jest z definicji czymś sztucznym i nieszczerym. Najważniejsze w relacjach są bezpretensjonalność i naturalność. Ludzie szybko wyczuwają intencje... <b>Andrzej Borczyk<br />
dyrektor HR w polskim oddziale Microsoftu </b><br /><br />

- W dorocznej ocenie pracowników bierzemy również pod uwagę to, jak dana osoba współpracuje z innymi. Organizujemy szkolenia, które mają uczyć ludzi budowania relacji. Skąd taki nacisk na umiejętności interpersonalne? Networking służy nie tylko jednostce w rozwijaniu kariery, ale również firmie - w osiąganiu coraz lepszych wyników biznesowych. Nasi specjaliści i menedżerowie podejmują się zadań w zespołach projektowych wykraczających poza strukturę ich działów i pionów, często także poza Polskę.
<br /><br />
Efektywność zależy także od tego, czy umieją się porozumieć - mimo różnic kulturowych, narodowych bądź wynikających z wieku, płci, doświadczeń zawodowych. - Gdy wybieramy między kandydatami o podobnym potencjale zawodowym, zwycięża ten, który wzbudza większą sympatię i zaufanie - twierdzi prof. Andrzej Blikle, przedsiębiorca i naukowiec.

Networking ma złą prasę, bo zaczynamy o nim myśleć dopiero wtedy, gdy grunt pali się pod nogami. Relacje trzeba pielęgnować, o czym nie pamiętamy, gdy jesteśmy na fali.

Na początku była relacja - twierdzi Martin Buber, twórca filozofii dialogu. Jesteśmy biologicznie zaprogramowani na tworzenie związków - dodaje psycholog Daniel Goleman, który spopularyzował pojęcie "inteligencji emocjonalnej".
Podobnie uważa Dan Adler z University of Connecticut (USA) - Rodzaj ludzki nie przetrwałby, gdyby nie interpersonalne zdolności naszych praprzodków.

Jak przypuszcza, neandertalczycy wyginęli, gdyż nie lubili opuszczać małych, zamkniętych wspólnot, a przez to mieli mało okazji do poznawania kogokolwiek spoza najbliższego środowiska. A przedstawiciele gatunku homo sapiens odbywali dalekie podróże, podczas których zawierali liczne przyjaźnie i sojusze. Stanowiły one swoistą polisę bezpieczeństwa na wypadek głodu, zimna czy chorób.

Gdy przychodziła bieda, było do kogo się zwrócić o pomoc.

- Silne więzi międzyludzkie nie są już sprawą życia lub śmierci. Decydują jednak o naszej pozycji - materialnej, społecznej, zawodowej. Podstawą sukcesu jest to, jak liczne grono osób nas zna, lubi i uznaje za "swoich". Dotyczy to zarówno jednostek, i całych grup czy środowisk - przekonuje Grzegorz Turniak, prezes BNI Polska, organizacji promującej networking, czyli budowę sieci kontaktów, wymianę wiedzy, doświadczeń i rekomendacji.

Dyplomy nie wystarczą

Czy relacjom nie przypisujemy zbyt dużej roli? Bynajmniej. Przykład mniejszości azjatyckiej w Stanach Zjednoczonych pokazuje, że bez koneksji raczej trudno o sukces. Jeszcze w latach 90.

XX wieku futurolodzy przepowiadali, że najbardziej eksponowane stanowiska w ich kraju - nie wyłączając Białego Domu - zajmą wkrótce młodzi, ambitni ludzie o takich nazwiskach jak Lee, Kim czy Tanaka. Przesłankę do snucia tego rodzaju wizji stanowił niesłychany pęd do wiedzy, który wyróżniał potomków japońskich, wietnamskich czy chińskich emigrantów. Jako studenci bili na głowę białych i czarnoskórych kolegów.

Mimo to nie im były pisane kluczowe funkcje w amerykańskim biznesie, administracji czy polityce. Aby mogli je zdobyć, musieliby być lepiej umocowani w strukturze społecznej. Tymczasem na obczyźnie Azjaci żyją często w zamkniętych enklawach i nierzadko są zbyt nieśmiali, by bardzo mocno zaakcentować swoje wielkie znaczenie wśród przedstawicieli innych ras, kultur i narodowości.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP