PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

W stronę prywatyzacji

Autor: Jerzy Dudała
14-09-2012 00:00
W stronę prywatyzacji
fot. PTWP

O prywatyzacji polskiego górnictwa słyszymy już od ponad dwudziestu lat, jednak do tej pory sprywatyzowano tylko Lubelski Węgiel Bogdankę oraz Jastrzębską Spółkę Węglową. Przykład Bogdanki świadczy o tym, że prywatyzacja poprzez giełdę może zakończyć się pełnym sukcesem.

Spółka, która zadebiutowała na GPW w czerwcu 2009 roku, sprzedała akcje za przeszło pół miliarda złotych, rozwija się i śmiało myśli o umacnianiu rynkowej pozycji. W transzy inwestorów instytucjonalnych inwestorom finansowym przydzielono wszystkie 9 mln akcji. Łącznie Bogdanka przydzieliła 11 mln akcji, czyli wszystkie nowo emitowane papiery. Wartość oferty wyniosła 528 mln zł. Środki te przeznaczono na budowę nowej oraz modernizację istniejącej infrastruktury technicznej w ramach Pola Stefanów, co pozwoli spółce podwoić produkcję węgla od 2014 roku.
- Prywatyzacja Bogdanki to dowód na to, że spółki z solidnymi fundamentami oraz jasno wytyczonymi celami mogą znaleźć nabywców na swoje akcje nawet i w trudniejszych czasach - ocenia z perspektywy czasu prezes zarządu Bogdanki Mirosław Taras.

- Środki uzyskane z emisji umożliwiły nam realizację ambitnego planu inwestycyjnego.

Na Bogdankę z zazdrością spoglądają szefowie śląskich kopalń, gospodarcza perełka Lubelszczyzny od lat osiąga bowiem dobre wyniki. Dzięki środkom z giełdy Bogdanka chce zwiększyć od 2014 roku moce wydobywcze do 11,1 mln ton węgla rocznie.

Prywatyzacja powinna się przyczynić do zwiększenia konkurencyjności polskiego górnictwa. Środki z prywatyzacji powinny iść na realizację niezbędnych inwestycji w danej spółce, a nie na zapychanie luki budżetowej.

Jan Macieja, kierownik Pracowni Monitoringu Przedsiębiorstw PAN, twierdzi, że nie ma innej drogi jak prywatyzacja sektora węglowego.

Jego zdaniem, spółki węglowe potrzebują jednak inwestorów strategicznych.

- Inwestor strategiczny oznaczałby darmowe know-how w zakresie wydobycia i sprzedaży węgla - mówi Macieja.

- Spółkom węglowym potrzebne są pieniądze na inwestycje oraz wiedza.

Jednak obecnie nie ma raczej mowy o prywatyzacji górnictwa poprzez inwestorów strategicznych. Scenariusz giełdowy możliwy jest w przypadku Katowickiego Holdingu Węglowego i Kompanii Węglowej. Ta druga może zadebiutować na giełdzie już w 2014 roku. Z kolei KHW ma spory atut w ręku, bo przed laty w referendum prywatyzacyjnym 52 proc. załogi KHW opowiedziało się za prywatyzacją poprzez giełdę.

Spółki muszą inwestować, by wydłużyć żywotność swych kopalń, a co za tym idzie - by zapewnić ludziom miejsca pracy w bardziej odległej perspektywie niż najbliższe dziesięć, piętnaście lat.

Według wicepremiera i ministra gospodarki Waldemara Pawlaka, Węglokoks może zadebiutować na giełdzie w końcu tego roku. Prywatyzacja poprzez giełdę to dobry wariant. Inwestorzy dopingują bowiem do dalszego rozwoju, który przekłada się na wzrost wartości firmy.

W Polsce potrzeba będzie ponad 40 mln ton węgla energetycznego rocznie na potrzeby energetyki w ciągu najbliższych 30-40 lat. Alternatywy dla węgla nie ma.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP