PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Walcownia Rur Jedność: bez zmian

Autor: Renata Dudała
03-09-2007 00:00 |  aktualizacja: 10-10-2007 11:13
Walcownia Rur Jedność: bez zmian

Przed dwoma laty wydawało się, że sprzedaż WRJ zostanie wreszcie zakończona. Rosyjski koncern TMK, z którym TFS działające w interesie Skarbu Państwa podpisało umowę, był zdecydowany dokończyć budowę walcowni. Po roku Silesia rozwiązała jednak umowę z Rosjanami. Nie znaleziono innych inwestorów i do gry wrócili Rosjanie. Sprawa zatoczyła koło. Stracono kolejne dwa lata. Być może to niewiele, zważywszy że budowa WRJ trwa od 30 lat. To jednak pokazuje, że resort skarbu wciąż nie ma pomysłu, co zrobić z walcownią.

Przy budowie Walcowni Rur Jedność (WRJ) stracono już wiele czasu i pieniędzy. I straty będą nadal rosły, jeśli inwestycja nie ruszy. Od tego, co się stanie z WRJ, zależy przyszłość Walcowni Rur Andrzej (WRA). Kluczowe decyzje w sprawie WRJ i WRA pozostają w gestii Skarbu Państwa, który za pośrednictwem Towarzystwa Finansowego Silesia (TFS) kontroluje obie walcownie. Skarb Państwa wciąż nie zdecydował, komu sprzeda walcownie.
Pojawiające się co pewien czas koncepcje dotyczące dalszych losów Walcowni Rur Jedność i Walcowni Rur Andrzej zmieniają się jak w kalejdoskopie. Resort Skarbu Państwa nie ma najwyraźniej żadnej strategii, zarówno dla całego sektora rurowego, jak i poszczególnych firm. Silesia w sprawie ewentualnej sprzedaży WRJ czy WRA jest w zasadzie tylko pośrednikiem i wykonawcą woli resortu, nie może samodzielnie podejmować decyzji.

Silesia, jak i Alchemia Romana Karkosika chciały budować na bazie WRJ i WRA koncern rurowy. Z kolei resort skarbu chciałby prywatyzować WRA poprzez giełdę. Żadna z tych koncepcji nie jest już aktualna. Pojawiający się inwestorzy mają swoje plany co do poszczególnych zakładów, jednak nie zawsze spójne z tym, co chcieliby ich właściciele. Rozbieżności powodują, że potencjalni inwestorzy raz są zainteresowani inwestowaniem, a raz nie.

TMK od kilku lat deklaruje, że chce inwestować w Siemianowicach. Spółka chce zagwarantować walcowni dostęp do know-how, własnych surowców z Rumunii, a także wprowadzić produkty z WRJ do swojej sieci sprzedaży.

W ubiegłym roku Silesia rozwiązała jednak umowę zawartą z Sinara Handel GmbH, spółką zależną koncernu TMK. Zdaniem Jadwigi Dyktus, prezes TFS, kontynuowanie umowy nie gwarantowało ukończenia budowy WRJ i nie dawało gwarancji uruchomienia produkcji. Przez kolejne miesiące trwały poszukiwania potencjalnych inwestorów. Wśród nich wymieniano m.in. Alchemię, niemiecki koncern Max Aicher oraz TMK, z którego zrezygnowała wcześniej Silesia. I którego oferta ponownie okazała się najlepsza.

Powrotu TMK do gry nie chcą komentować przedstawiciele koncernu Max Aicher, także zainteresowanego sektorem rurowym. To, jak podkreśla Krzysztof Bramorski, pełnomocnik grupy i prezes zarządu Max Aicher Polska sp. z o.o., pokazuje, jak nieprzewidywalna jest w swoich działaniach Silesia. Grupa Max Aicher chce zwiększyć swoje udziały w WRA, czego z kolei nie chce Silesia. Przedstawiciele Max Aicher uważają, że najlepszym rozwiązaniem dla WRA jest ogłoszenie publicznego przetargu. Podkreślają, że pomysł wprowadzenia WRA na giełdę jest chybiony.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


54 650 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP