PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Walka o wiatraki

Autor: Dariusz Ciepiela
01-10-2009 00:00 |  aktualizacja: 23-11-2009 12:16
Walka o wiatraki
- Budowa elektrowni wiatrowych to droga przez mękę. Proces inwestycyjny może trwać pięć, a w skrajnych przypadkach nawet siedem lat - twierdzi Grzegorz Górski, prezes GdF Suez Energia Polska. Zapotrzebowanie na energię finalną brutto z OZE w podziale na rodzaje energii (w ktoe*)

Polska zobowiązała się, że w roku 2020 zużywane będzie 15 proc. energii produkowanej w odnawialnych źródłach. Zdaniem rządu, ten cel jest możliwy do zrealizowania. Przedstawiciele sektora energetyki odnawialnej mają spore wątpliwości.

Polska zobowiązała się do wzrostu udziału odnawialnych źródeł energii w finalnym zużyciu energii do poziomu 15 proc. w 2020 r. W latach następnych ten wskaźnik ma rosnąć. Projekt "Polityki energetycznej Polski do roku 2030" zakłada ochronę lasów przed nadmiernym eksploatowaniem w celu pozyskiwania biomasy oraz zrównoważone wykorzystanie obszarów rolniczych na cele OZE, w tym biopaliw, tak aby nie doprowadzić do konkurencji pomiędzy energetyką odnawialną i rolnictwem oraz zachować różnorodność biologiczną.
Ministerstwo Gospodarki przekonuje, że osiągnięcie 15 proc. udziału energii odnawialnej w strukturze energii finalnej w 2020 r. jest wykonalne, ale pod warunkiem przyspieszonego rozwoju wykorzystania wszystkich rodzajów źródeł energii odnawialnej, a w szczególności energetyki wiatrowej. MG przyznaje, że dodatkowy cel zwiększenia udziału OZE do 20 proc. w 2030 r. w zużyciu energii finalnej w kraju, który jest zawarty w projekcie "Polityki energetycznej...", nie będzie możliwy do zrealizowania ze względu na naturalne ograniczenia tempa rozwoju tych źródeł.

W projekcie "Polityki..." zapisano wiele zadań, których realizacja ma pozwolić na osiągnięcie poziomu 15 proc. energii produkowanej w OZE. Niektóre z nich już zaczęto realizować.

Pierwszym z nich jest sporządzenie planu niezbędnych działań dla wdrożenia dyrektywy Parlamentu Europejskiego Rady Europejskiej w sprawie promowania stosowania energii ze źródeł odnawialnych, który będzie określał kwestię obowiązków administracji publicznej związanych z rozwojem wykorzystania tych źródeł, a także rozwiązania organizacyjne w tym zakresie.

Drugim realizowanym zadaniem jest przygotowanie "Planu działań na rzecz wzrostu wykorzystania OZE do 2020 roku". Ten dokument ma przedstawić ścieżkę dochodzenia do 15-proc. udziału OZE w energii finalnej, w podziale na energię elektryczną, ciepło i chłód oraz energię odnawialną w transporcie, jak również w rozbiciu na poszczególne technologie.

Różne odcienie zielonego

- W dalszym ciągu głównym źródłem energii odnawialnej w Polsce będzie biomasa. W związku z tym podejmowane będą działania mające na celu wykorzystanie tego potencjału w ramach tzw. generacji rozproszonej, w małych wysoko sprawnych jednostkach kogeneracyjnych, przede wszystkim w biogazowniach - mówi Joanna Strzelec-Łobodzińska, wiceminister gospodarki.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


53 745 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP