PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Węgiel będzie potrzebny

Autor:
23-07-2001 00:00

Rozwój sytuacji na rynku nośników energii będzie zależał głównie od dynamiki rozwoju gospodarczego. Praktycznie tylko średnioroczny wzrost PKB na poziomie co najmniej 5 – 6% gwarantuje rozwój tego rynku. Niedoceniony i zredukowany został eksport węgla – błędnie uznawany za nieopłacalny. Ceny eksportowe nie mają na celu utrzymania rentowności kopalń. Rentowność zapewniają ceny i wielkość zbytu na rynku krajowym.

Jeżeli cena węgla w eksporcie osiąga poziom kosztów zmiennych dodatkowego wydobycia, to obniża to koszty jednostkowe produkcji. Są to dane potwierdzone szczegółowymi analizami. Od 1998 r. górnictwo ponosi znaczne straty w sprzedaży węgla do energetyki pod tzw. dodatkowy eksport energii.
Uważam jednak, że węgiel kamienny ma szansę sprostać konkurencji ze strony innych nośników energii, co można wnioskować z następujących faktów:
– W warunkach polskich jest on (po węglu brunatnym) najtańszym nośnikiem energii cieplnej. Przy obecnym poziomie cen węgla, na rynku krajowym koszt ciepła zawarty, w tym paliwie waha się od ok. 7,8 zł/GJ na Śląsku do ok. 10,4 zł/GJ w północnej Polsce. W przypadku gazu ziemnego koszt jednego gigadżula energii cieplnej waha się zależnie od taryfy od ok. 23 do 28 zł. W przypadku taryf dla gospodarstw domowych koszt ten dochodzi do ok. 34 zł/GJ.
– Górnictwo rozbudowało znacznie swoją sieć dystrybucyjną (tzw. Autoryzowani Sprzedawcy), zwiększając dostępność do węgla na rynku.
– Istnieją dostępne nowoczesne technologie wytwarzania zarówno energii elektrycznej, jak i cieplnej na bazie węgla, spełniające standardy emisji w stosunku do większości substancji niepożądanych w środowisku naturalnym, a ponadto sprawność tych technologii jest niewiele niższa od sprawności technologii opartych na gazie ziemnym.
Z tych względów uważam, że węgiel powinien być – szczególnie w okresie przejściowym, tj. w czasie wstępowania do UE – jednym z głównych surowców energetycznych, stwarzających możliwość dostępu do taniej energii. Moim zdaniem Polska nie jest przygotowana zarówno pod względem technicznym, jak i ekonomicznym do importu tak dużych ilości gazu jak zaplanowano.
W sferze handlowej górnictwo potrzebuje podjęcia profesjonalnych i kompleksowych działań marketingowych, i to w powiązaniu z producentami nowoczesnych, technologii węglowych. W sferze finansowej w 2000 roku górnictwo osiągnęło co prawda dodatni wynik jednostkowy w wysokości 2,37 zł/t, ale zadłużenie tego sektora w stosunku do roku 1997 wzrosło niemal 2,5-krotnie i obecnie przekroczyło 22 mld zł. W ok. 85% są to zobowiązania wobec budżetu państwa, funduszy i ubezpieczeń oraz budżetów samorządowych. Spłata tych zobowiązań ma nastąpić po 2002 roku. Poważny problem stanowi finansowanie likwidacji kopalń. Pomimo wcześniejszych ostrzeżeń specjalistów okazało się, że większości kopalń nie można zamknąć tak, jak zamyka się fabrykę. Pojawił się problem wieloletniego odwadniania nieczynnych kopalń, utrzymywania odpowiednich służb, w tym ratowniczych, zagrożenia metanowego dla odpowiednich obiektów powierzchniowych itp.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 125 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP