PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Węgiel bez iluzji - komentarz Janusza Steinhoffa

Autor: Janusz Steinhoff
31-12-2013 11:40 |  aktualizacja: 31-12-2013 12:20
Węgiel bez iluzji - komentarz Janusza Steinhoffa
Fot. PTWP

Dla polskiego górnictwa nastały trudne czasy wymagające stanowczych decyzji. Polityka z elementami demagogii i ignorowanie warunków ekonomicznych mogą pogorszyć sytuację - pisze Janusz Steinhoff.

Pogarszająca się kondycja polskiego górnictwa węgla kamiennego oraz analiza sytuacji na światowym rynku nośników energii, z punktu widzenia górnictwa węgla kamiennego nie mogą być, niestety, powodem do optymizmu. Osłabienie tempa wzrostu gospodarczego czy też recesja występująca w wielu krajach, oraz rewolucja w technologiach wydobycia ropy i gazu ze złóż niekonwencjonalnych, i w ślad za tym, substytucja paliw stałych w energetyce, to czynniki w istotnej mierze wpływające na rynek węgla kamiennego.
W krajach UE dodatkowym, negatywnym dla popytu na węgiel czynnikiem są widoczne już skutki wdrażanego Pakietu klimatyczno-energetycznego. Konsekwencją tych czynników jest znaczący spadek cen węgla, ograniczenie przychodów spółek węglowych i zwiększające się zwały niesprzedanego węgla. W trzech kwartałach bieżącego roku średnie ceny węgla energetycznego spadły o 9,8 proc., zaś węgla koksującego aż o 27 proc. Efektem tej sytuacji był spadek przychodów branży o 1,7 mld złotych (9,2 proc.). Górnictwo znalazło się więc w trudnej sytuacji. Po wielu latach w wynikach tej branży znowu pojawiła się, co prawda niewielka (0,58 zł/t), ale już ujemna akumulacja. Łączna strata sektora to 71,8 mln złotych.

Na uwagę jednak zasługuje fakt dużego zróżnicowania kondycji finansowej poszczególnych spółek węglowych. W najtrudniejszej sytuacji jest największa, bo grupująca 15 kopalń i zatrudniająca około 55 tysięcy pracowników Kompania Węglowa.

Zarząd KW przygotował już plan niezbędnych działań, które - mam nadzieję - spotkają się ze zrozumieniem związków zawodowych. Wspominam o tym, bo generalnie wokół górnictwa zbyt dużo jest polityki, demagogii, wypowiedzi, które ignorują nie tylko prawa ekonomii i realia rynku, ale także uwarunkowania naturalne czy obowiązujące w naszym kraju zasady przyznawania pomocy publicznej. Dobitnym ostrzeżeniem powinien być dla górnictwa los polskich stoczni lub Ursusa, gdzie na czas nie podjęto decyzji trudnych w społecznym odbiorze, ale koniecznych.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


45 151 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP