PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Węgiel bez woli

Autor: Jerzy Dudała
21-06-2014 07:51 |  aktualizacja: 21-06-2014 08:10
Węgiel bez woli

143,8 mln zł straty wygenerowane przez polskie górnictwo węgla kamiennego w pierwszym kwartale 2014 roku mówi samo za siebie. Potrzeba działań strategicznych dotyczących całego sektora staje się coraz bardziej paląca.

Problemy górnictwa są m.in. pochodną znacznego spadku cen węgla na rynku międzynarodowym. Skalę kłopotów najlepiej ilustrują twarde dane. W pierwszym kwartale 2014 roku wynik na sprzedaży węgla wyniósł minus 272,6 mln zł. W tym samym okresie zdołano wydobyć 17,9 mln ton węgla, podczas gdy przed rokiem było to 18,7 mln ton. Sprzedaż węgla wyniosła 16,7 mln ton, z czego 14,5 mln ton ulokowano na rynku krajowym, a 2,1 mln ton skierowano na rynki zagraniczne.
Przychody branży górniczej w pierwszym kwartale br. wyniosły 6,51 mld zł, a zatem o 9,3 proc. mniej niż rok temu. Krótko- i długoterminowe zobowiązania górnictwa zwiększyły się o ponad 14 procent - osiągając poziom 10,89 mld zł. Wskaźnik bieżącej płynności, wskazujący na zdolność do wywiązywania się z bieżących zobowiązań, wyniósł 1,03. To bardzo blisko utraty płynności finansowej. Jeżeli dekoniunktura na rynku będzie się przedłużać, polscy producenci mogą sobie nie poradzić.

- Potrzeba woli politycznej do przeprowadzenia koniecznych zmian w polskim górnictwie - ocenia Janusz Steinhoff, były wicepremier i minister gospodarki. - Przede wszystkim należy najpierw dokładnie zanalizować sytuację sektora węglowego.

- Wiadomo, że nikt przy zdrowych zmysłach nie będzie bez potrzeby likwidował kopalń - mówi Steinhoff. - Chodzi przecież o tysiące miejsc pracy. Celem powinno być uzdrowienie branży. Trzeba myśleć nie tylko o tym, co teraz, ale o tym, co będzie z górnictwem za 10 czy 15 lat.

Trudności skumulowane

Problemem są obecnie m.in. zwały węgla. Przy kopalniach oraz elektrowniach łącznie leży około 15 mln ton surowca. Z danych katowickiego oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu wynika, że na koniec marca 2014 roku na zwałach kopalń było 7,45 mln ton węgla (czyli milion ton więcej niż pod koniec 2013 roku), w tym około 4,7 mln ton przypadało na Kompanię Węglową.

- To oznacza, że ktoś wysypał na zwał taką górę pieniędzy - mówi Mirosław Taras, prezes zarządu Kompanii Węglowej. - Trzeba te pieniądze odzyskać. Należy sprzedać ten węgiel i uzyskać tyle gotówki, ile tylko się da. To poprawi zdolność finansową Kompanii oraz przyczyni się do poprawy warunków handlu węglem. Trzymanie węgla na zwałach przez kolejne miesiące byłoby nieporozumieniem.

KOMENTARZE (24)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 374 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP