Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Węgiel i stal czekają z inwestycjami w IT

Autor: Adam Brzozowski
21-03-2005 00:00
Węgiel i stal czekają z inwestycjami w IT

Wzrost koniunktury w branżach, które do niedawna nie rokowały szans rozwoju, zainteresował dostawców sprzętu i oprogramowania. Rynek kopalń węgla kamiennego i producentów stali może się okazać dla firm IT jednym z bardziej intratnych – pod warunkiem, że dobra passa w przemyśle utrzyma się dłużej.

Jeszcze rok, dwa lata temu nikt nie przypuszczał, że górnictwo węgla kamiennego oraz producenci stali odbiją się od dna i zamiast wielomilionowych strat zaczną generować znaczące przychody. Dostawcy technologii informatycznych zawsze przyglądali się obu branżom, jako potencjalnym klientom, jednak nie wiązali z nimi nadziei i planów ze względu na duże problemy dotyczące restrukturyzacji.
Sytuacja przejściowa

Podejście sektora IT do górnictwa i hutnictwa zmieniło się wraz z powrotem koniunktury na węgiel i stal. Andrzej Kosturek, prezes spółki Winuel, która zawdzięcza dobre wyniki na razie innym sektorom przemysłu, nie zauważył, aby kopalnie i huty stali podejmowały się inwestycji informatycznych. Ale z optymizmem patrzy na oba sektory.

– Branże te wymagają inwestycji w IT. Praktycznie mogłaby realizować projekty informatyczne, ale jeszcze tego nie robią. Oceniam, że sytuacja przejściowa potrwa jeszcze zapewne kilka miesięcy. Koniunktura w obu sektorach nie jest zjawiskiem chwilowym – uważa Kosturek.

Jacek Piotrowski, dyrektor działu rozwiązań biznesowych w ComputerLandzie także liczy na wzrost zamówień na IT z przemysłów górniczego i hutniczego w dłuższym okresie. Kopalnie węgla kamiennego to, w jego opinii, potencjalnie bardzo duży rynek. Obecnie jeszcze nie generują dużego zapotrzebowania na systemy IT, jednak zaczynają się zastanawiać nad możliwościami, jakie daje nowoczesna informatyka. Branża korzysta najczęściej z prostych systemów księgowych oraz rozwiązań wspomagających wydobycie węgla. Teraz powinien nastąpić zwrot w kierunku bardziej rozbudowanych systemów ERP, ale też innych rozwiązań.

Spółki węglowe i huty stali są strategicznym odbiorcą systemów klasy ERP na całym świecie. Między innymi dla Oracle.

– Sądzimy, że również w Polsce, przedsiębiorstwa z tych branż będą inwestować w systemy do zarządzania, podążając za światowymi trendami wyznaczanymi przez najprężniejsze przedsiębiorstwa – mówi Adam Kopiński, konsultant w dziale rozwiązań biznesowych Oracle Polska. – Nowoczesna informatyka jest im po prostu niezbędna, aby mogły się rozwijać i osiągać sukces na coraz bardziej konkurencyjnym rynku. Decyzja o zakupie systemu do zarządzania zależy od strategii klienta. Ważne jest np. czy firma planuje prywatyzację i czy w niedalekiej przyszłości chce zostać częścią międzynarodowego przedsiębiorstwa. Wtedy można się spodziewać, że wybierze system, który łatwiej będzie zintegrować z systemem do zarządzania firmy-matki. Zdarza się, iż potrzebom klienta bardziej odpowiadają systemy produkowane przez lokalnych dostawców: wielu z lokalnych partnerów Oracle z sukcesem oferuje branży wydobywczej i hutniczej oprogramowanie klasy ERP oparte na bazie naszych technologii.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 570 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP