PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Węgiel kamienny pod ścianą

Autor: Jerzy Dudała
03-01-2015 09:28 |  aktualizacja: 03-01-2015 09:31
Węgiel kamienny pod ścianą

W trakcie dziewięciu miesięcy 2014 roku zdołano u nas wydobyć 52 mln ton węgla, czyli o 6,7 proc. mniej niż w trzech kwartałach ubiegłego roku, przy czym pozyskanie węgla energetycznego zmniejszyło się o 8 procent. Sprzedaż węgla spadła o przeszło 10 procent. W tym czasie na rynku krajowym zdołano ulokować 43,5 mln ton węgla (spadek o 7,2 proc.)

Fot. PTWP
Sprzedaz wegla (w mln t) Udział proc. kosztów osobowych w kosztach ogółem Wydobycie wegla kamiennego w Polsce po III kw. 2014 r. (w mln t)

Polskie górnictwo węgla kamiennego czeka restrukturyzacyjny czyściec. Czy wyjdą z niego rentowne i efektywne spółki wydobywcze? To warunek, by nasz węgiel pozostał gwarantem bezpieczeństwa energetycznego kraju.

Z faktami się nie dyskutuje - rodzime górnictwo z trudem łapie oddech. Nadpodaż surowca na rynku światowym oraz niskie ceny węgla sprawiły, że polscy producenci notują fatalne wyniki. Brakuje przesłanek pozwalających myśleć o poprawie koniunktury. Największy podmiot sektora przeżywający głęboką zapaść - Kompania Węglowa - ratuje płynność wyprzedażą aktywów. W tych warunkach i pod presją czasu branża przystępuje do wymuszonych zmian wewnętrznych, których nie dokonano w latach sprzyjającej koniunktury i wysokich cen.
Liczby, które straszą

W trakcie dziewięciu miesięcy 2014 roku zdołano u nas wydobyć 52 mln ton węgla, czyli o 6,7 proc. mniej niż w trzech kwartałach ubiegłego roku, przy czym pozyskanie węgla energetycznego zmniejszyło się o 8 procent. Sprzedaż węgla spadła o przeszło 10 procent.

W trakcie trzech kwartałów br. na rynku krajowym zdołano ulokować 43,5 mln ton węgla (spadek o 7,2 proc.). W eksporcie (ok. 6 mln t) nastąpił skokowy spadek - o ponad 28 procent. Rosły zapasy węgla gorszej jakości, na który nie było chętnych. W końcu września na zwałach leżało 8,4 mln ton węgla.

Przy spadku popytu przychody sektora ze sprzedaży węgla wyniosły po dziewięciu miesiącach 13,8 mld zł. Koszty wydobycia sięgnęły w tym czasie 15,4 mld zł, co oznacza, że do jednej tony wydobytego węgla kopalnie dokładały średnio 32,76 zł.

Strata górnictwa węgla kamiennego po trzech kwartałach 2014 roku to 531,9 mln zł. Z uwagi na rozwiązanie przez spółki węglowe rezerw była niższa od tej na koniec sierpnia, kiedy przekroczyła 910 mln zł.

- Taki wynik finansowy sektora jest konsekwencją słabej sprzedaży węgla, malejących przychodów oraz kosztów ponoszonych z tego tytułu - podsumowuje Henryk Paszcza, dyrektor katowickiego oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu.

W tej sytuacji nieuchronnie rosną zobowiązania górnictwa; na koniec września zamknęły się sumą 12,8 mld zł (o 2,8 mld zł więcej niż rok wcześniej).

Minister gospodarki Janusz Piechociński wskazuje, że fundamentalną sprawą jest teraz (tj. w końcu lis-topada) odzyskanie bieżącej płynności, zatrzymanie rosnących strat, zapewnienie dostępu do pieniądza - po to, by dać sektorowi, a szczególnie Kompanii Węglowej, czas na zmiany strukturalne, przede wszystkim na res-trukturyzację kosztową.

KOMENTARZE (41)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 125 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP