PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Węgiel na krawędzi

Autor: Jerzy Dudała
07-10-2014 11:32 |  aktualizacja: 07-10-2014 11:33
Węgiel na krawędzi
Fot. PTWP (Krzysztof Kusz)
STRUKTURA IMPORTU WĘGLA DO POLSKI W 2013 R. (W MLN T)

Niski poziom cen surowca na rynku, rosnące koszty wydobycia oraz nadpodaż węgla towarzysząca przedłużającej się dekoniunkturze. Polskie górnictwo przeżywa najtrudniejsze od wielu lat chwile.

Polskie górnictwo znajduje się w poważnych tarapatach - skalę ich następstw możemy jedynie szacować. W pierwszym półroczu 2014 roku branża wygenerowała ponad 772 mln zł straty, a ujemny wynik na sprzedaży węgla wyniósł ponad miliard złotych. Już pierwszy kwartał 2014 roku pokazał całoroczną tendencję - znacząco spadło wydobycie, a wraz z nim przychody (o 9,3 proc.).
Problemem jest utrzymujący się na wysokim poziomie import węgla do Polski. W pierwszym półroczu 2014 roku wyniósł on około 4 mln ton, co pozwala szacować jego całoroczny wolumen na 10 mln ton.

Wyniki polskich spółek węglowych odzwierciedlają kiepski stan całej branży. W najtrudniejszej sytuacji jest największa górnicza spółka w Polsce i Europie, czyli Kompania Węglowa (poz. 9. w zestawieniu). W 2013 roku, głównie ze względu na spadek cen węgla, zatrudniająca około 54 tys. osób Kompania odnotowała prawie 700 mln zł straty netto. W pierwszym kwartale br. KW straciła prawie 80 mln zł netto. A za cztery miesiące br., jak wskazuje prezes spółki Mirosław Taras, rzeczywista strata Kompanii wyniosła około 250 mln zł.

Poza spadkiem cen węgla na niezwykle trudną sytuację branży składa się również spadek cen energii elektrycznej, wysoki poziom węgla z importu, zwłaszcza ze Wschodu, oraz zmiana tzw. miksu energetycznego w wytwarzaniu energii.

- Dzisiaj tylko z wiatraków wytwarza się w Polsce ok. 7 proc. energii, a to w naturalny sposób zabiera produkcję z węgla kamiennego - ocenia Taras i liczy na to, że uda się zmienić strukturę zamówień energii w taki sposób, by używano więcej węgla kamiennego, obecnie wypieranego przez węgiel brunatny.

Jednym z problemów polskiego górnictwa węglowego jest także niska elastyczność bazy kosztowej utrudniająca reakcję na zmiany rynkowe, czy też konieczność ciągłych inwestycji, żeby uniknąć niekontrolowanego wzrostu kosztów operacyjnych w przyszłości, a także coraz większe zagrożenia górniczo-geologiczne związane z eksploatacją coraz trudniejszych pokładów.

CO ROBIĆ?

Ogłoszony w sierpniu 2014 r. projekt Planu Naprawczego Kompanii Węglowej przewiduje sprzedaż czterech kopalń KW: Jankowice, Piekary, Pokój i Rydułtowy-Anna do Węglokoksu, a także odebranie deputatu węglowego emerytom górniczym, urynkowienie systemu wynagrodzeń, zawieszenie co najmniej na rok wypłaty 14. pensji wszystkim pracownikom.
STRUKTURA IMPORTU WĘGLA DO POLSKI W 2013 R. (W MLN T)  SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


53 745 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP