PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Węgiel tanio sprzedam

Autor: Dariusz Ciepiela
21-12-2013 12:58 |  aktualizacja: 21-12-2013 13:33
Węgiel tanio sprzedam
Ceny wegla dol./tona <b>Jarosław Zagórowski, prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej </b>

- Odczuwamy wpływ niskich benchmarkowych cen węgla koksowego, którego cena spadła ze 172 dolarów za tonę w drugim kwartale br. do około 145 dol. za tonę w trzecim kwartale br. <b>Stanisław Tokarski, prezes Tauron Wytwarzanie </b>

- Węgiel brunatny przejął dziś pozycję dominującą. Elektrownie na węgiel brunatny pracują jeszcze z zyskiem, ale energia z elektrowni na węgiel kamienny jest na poziomie kosztów paliwa wraz uprawnieniami do emisji CO2.

Kłopoty energetyki opartej na węglu kamiennym i mniejsza produkcja stali - górnictwo musi sobie radzić w sytuacji silnego spadku popytu na węgiel.

Głównym odbiorcą węgla kamiennego z polskich kopalń jest energetyka. Znaczący spadek cen energii powoduje, że niektóre elektrownie na węgiel kamienny ograniczają produkcję energii. To z kolei przekłada się na mniejsze zakupy węgla i spadek jego cen. A wygląda na to, że to nie koniec problemów z energetycznym wykorzystaniem węgla.
W ostatnich miesiącach trudna sytuacja utrzymuje się także na rynku koksu i stali, co przekłada się na niskie ceny węgla koksowego wynikające ze zmniejszonego zapotrzebowania na ten surowiec.

Strata goni stratę

Po pierwszym półroczu br. w grupie elektrowni na węgiel kamienny przychody ze sprzedaży energii elektrycznej były mniejsze o 7,3 proc. przy sprzedaży energii elektrycznej mniejszej o 1,5 proc. i cenach niższych o 6,6 proc.

- Wskaźnik rentowności elektrowni na węgiel kamienny z 10,9 proc. przed rokiem zmienił się do wartości ujemnej. Produkcja energii elektrycznej przyniosła stratę w wysokości 103,3 mln zł, a dodając ujemne wyniki z działalności operacyjnej i finansowej, strata wyniosła 259,9 mln zł - wylicza Herbert Leopold Gabryś, przewodniczący Komitetu ds. polityki klimatyczno-energetycznej Krajowej Izby Gospodarczej (KIG), były wiceminister przemysłu i handlu.

- Ceny energii są zbyt niskie, aby w pełni pokrywać koszty stałe wytwórców energii - mówi Maciej Hebda, szef działu analiz Banku Inwestycyjnego Espírito Santo.

Niekorzystna tendencja dla energetyki opartej na węglu kamiennym trwa już od 2012 r.

- W 2012 roku zmieniła się zasadniczo struktura zużycia paliw podstawowych w elektroenergetyce zawodowej. Udział węgla brunatnego, w stosunku do analogicznego okresu roku 2011 zwiększył się z 33,5 proc. do 34,8 proc., a węgla kamiennego był mniejszy o prawie 4 proc. Produkcja energii elektrycznej w roku 2012 zwiększyła się w elektrowniach na węglu brunatnym o 4,9 proc. i znacznie, bo ponad 7,7 proc., spadła w elektrowniach na węgiel kamienny - przypomina Gabryś.

Wymuszone obniżki

W sytuacji kiedy produkcja energii elektrycznej nie przynosi dużych zysków, lub wręcz straty, oczywiste jest, że elektrownie będą chciały odbić sobie trudną sytuację, kupując tańszy węgiel.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 125 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP