PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Węgiel w Europie traci moc

Autor: Ireneusz Chojnacki
16-01-2012 00:00
Węgiel w Europie traci moc
Instalacja mocy netto w Unii Europejskiej w latach 2000-10 (GW) Paliwowa struktura energetyki w Unii Europejskiej (w proc.)

Z węgla nadal wytwarza się jedną trzecią energii elektrycznej w Unii Europejskiej, ale w ostatniej dekadzie więcej elektrowni węglowych zamknięto niż uruchomiono.

Wspierany w ramach polityki klimatycznoenergetycznej i dotowany na wielką skalę rozwój energetyki wykorzystującej odnawialne źródła energii oraz ewidentnie zyskujący z powodu nacisku na ograniczenie emisji CO2 gaz ziemny wpływają na ograniczanie znaczenia energetyki węglowej.
Jednak informacje o śmierci energetyki węglowej są zdecydowanie przesadzone.

Energetyka węglowa to w Unii Europejskiej nadal około 26 proc. zainstalowanych mocy o niebagatelnej wielkości, (ponad 231 GW) i nadal - według danych za 2009 rok - około 27 proc. produkcji energii elektrycznej.

Dla porównania farmy wiatrowe, których moc w minionej dekadzie wzrosła z niespełna 13 GW do ponad 84 GW mogłyby przy tej mocy wyprodukować około 5,3 proc. energii elektrycznej zużytej w Unii w 2009 roku.

Międzynarodowa Agencja Energetyki prognozuje, że pomimo dalszego wzrostu zużycia węgla w wartościach bezwzględnych, jego udział w produkcji energii elektrycznej zmaleje w kolejnych 20 latach o prawie 10 proc. - Pozycja węgla zależy jednak od szerokości geograficznej - Chiny i Indie inwestują w nowe moce oparte na węglu i tam jego udział w energy-mix będzie rósł, podczas gdy kraje Unii Europejskiej odchodzą od węgla na rzecz energetyki odnawialnej. Pomimo kryzysu oraz coraz silniejszej krytyki europejskiej polityki klimatycznej, nie wydaje się, aby cokolwiek mogło zatrzymać ten trend - mówi Jarosław Wajer, partner działu doradztwa biznesowego Ernst & Young.

Struktura nowych mocy oddawanych do użytku w Unii Europejskiej faktycznie dobrze węglowi nie wróży. Europejskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej podało, że w minionym roku w Unii Europejskiej do sieci przyłączono elektrownie o mocy 55,4 GW. Z tego ponad 28 GW na gaz przy braku wyłączeń, około 12 GW elektrowni słonecznych też bez wyłączeń, ponad 9 GW farm wiatrowych (0,1 GW wyłączono) i ponad 4 GW na węgiel przy wyłączeniu takich elektrowni o mocy około 1,5 GW.

Wprawdzie w 2010 roku więcej elektrowni węglowych włączono niż wyłączono, ale saldo lat 2000-10 było jednak dla energetyki węglowej ujemne. W tym czasie moc zainstalowana netto elektrowni opalanych węglem wyniosła minus 9,5 GW.

Niemniej niektórzy eksperci z koncernów energetycznych oceniają, że tak naprawdę gra o węgiel w europejskiej energetyce nadal trwa. To, w którą stronę wahadło się ostatecznie wychyli, zależy w wyjątkowo niestabilnych politycznie i ekonomicznie czasach od przebiegu kryzysu, a więc przyszłości strefy euro, popytu na energię i możliwości dalszego subsydiowania zielonej energetyki (Niemcy dołożyli w 2010 roku do zielonej energii około 12,7 mld euro). Wiele zależy też od decyzji politycznych związanych z ewentualnym zawarciem globalnego porozumienia klimatycznego, rozwoju sieci na potrzeby zielonej energetyki czy akceptacji społecznej dla podziemnego składowania CO2.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


54 650 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP