Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Węgiel w opałach

Autor: Jerzy Dudała
17-12-2013 14:32 |  aktualizacja: 28-12-2013 09:17
Węgiel w opałach
Fot. PTWP
Janusz Piechociński, wicepremier i minister gospodarki, uspokaja, że kopalnie nie będą zamykane, tylko łączone, gdy zajdzie taka potrzeba. – Natomiast ściany, gdzie do tony wydobytego węgla dopłaca się więcej niż 30 zł, będą likwidowane.

W trudnym dla górnictwa czasie rośnie skłonność do stanowczych, niekiedy trudnych decyzji. A bez nich przyszłość polskiego węgla nadal malować się będzie w ciemnych barwach.

Mamy wyjątkowo trudny czas dla spółek górniczych, szczególnie dla producentów węgla energetycznego. Po trzech kwartałach 2013 roku górnictwo przyniosło 71,8 mln zł strat. Sama Kompania Węglowa straciła 294,8 mln zł, a Katowicki Holding Węglowy 46,6 mln zł.
Międzynarodowe ceny węgla energetycznego spadły do poziomu 70-75 dolarów za tonę. Prognozy nie wskazują, by ceny miały rosnąć w najbliższych trzech latach. Spadek cen spowodował zmniejszenie się przychodów sektora węglowego o ok. 1,5 mld zł. Wprawdzie górnictwo może jeszcze poprawić wyniki, bo w czwartym kwartale zawsze wzrasta sprzedaż. Niewykluczone zatem, że sektor górniczy zamknie rok na niewielkim plusie. W roku ubiegłym górnictwo zdołało wygenerować przeszło 1,6 mld zł zysku. W tym roku nie ma szans na zbliżenie się do takiego poziomu.

Koszt produkcji tony węgla w trakcie trzech kwartałów br. wyniósł 299 zł i był wyższy od średniej ceny tony węgla. Dlatego średnia strata na każdej tonie wyniosła 68 groszy.

- Obserwujemy w świecie spadek cen surowców, nie tylko węgla, przez to sytuacja spółek wydobywczych jest coraz trudniejsza - mówi Oktawian Zając, partner w The Boston Consulting Group.

Po pierwsze - ciąć koszty

Koszty w górnictwie przez ostatnich dziesięć lat rosły średniorocznie o około 9 procent. Dane za trzeci kwartał bieżącego roku wnoszą wprawdzie nieco optymizmu, bo pokazują, że udało się powstrzymać rosnący trend. Średnie koszty produkcji tony węgla po raz pierwszy od dłuższego czasu nieznacznie spadły. Nie wiadomo jednak, czy mamy do czynienia ze zjawiskiem trwałym.

Zmniejszenie kosztów nie wynikało bowiem z obniżki kosztów pracy, ale innych kosztów, na przykład usług i energii.

Spółki węglowe potrzebują kompleksowego spojrzenia na kwestie efektywności. Istotne będzie lepsze wykorzystanie maszyn i urządzeń górniczych, sprawniejsze zarządzanie zasobami ludzkimi i lepsze motywowanie załóg górniczych. Tego typu wnioski płyną również z audytu, jaki prowadziła w spółkach węglowych - Kompanii Węglowej, Jastrzębskiej Spółce Węglowej i Katowickim Holdingu Węglowym - firma Roland Berger Strategy Consultants.

KOMENTARZE (12)

Janusz Piechociński, wicepremier i minister gospodarki, uspokaja, że kopalnie nie będą zamykane, tylko łączone, gdy zajdzie taka potrzeba. – Natomiast ściany, gdzie do tony wydobytego węgla dopłaca się więcej niż 30 zł, będą likwidowane.  SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


21 974 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP