PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Węglokoks przejmuje kopalnie - czy wyjdzie to spółce na dobre?

Autor: Jerzy Dudała
19-12-2014 07:04
Węglokoks przejmuje kopalnie - czy wyjdzie to spółce na dobre?

Czy nabycie od Kompanii Węglowej pięciu kopalń o różnych szansach na rentowność wyjdzie Węglokoksowi na dobre? Jak daleko zajedzie ten restrukturyzacyjny wehikuł?

Węglokoks, największy w kraju eksporter węgla, zamierza kupić od Kompanii Węglowej, największej europejskiej spółki wydobywczej, kopalnie Bobrek, Chwałowice, Jankowice i Piekary. Ewentualnie także kopalnię Brzeszcze.
- Propozycja przejęcia przez nas kopalń z Kompanii Węglowej jest czymś zupełnie naturalnym - zaznacza Jerzy Podsiadło, prezes zarządu Węglokoksu. - Już w 2010 roku wskazaliśmy, że istotnym elementem naszej strategii będzie zaangażowanie się w segment wydobycia węgla. Nic się w tym zakresie nie zmieniło.

Stabilizacja i wzmocnienie

Władze Węglokoksu zwracają uwagę na fakt, iż większość firm handlowych stara się uzupełnić swe portfolio o część produkcyjną poprzez nabycie aktywów produkcyjnych. Przykładem jest tutaj chociażby szwajcarska spółka Glencore, kiedyś firma stricte handlowa, a obecnie również ogromny producent dostarczający na rynek surowce mineralne.

Z punktu widzenia Węglokoksu - wskazują na to przy każdej okazji władze spółki - posiadanie w strukturze zakładów wydobywczych przyczyniłoby się do ustabilizowania prowadzonego biznesu.

Kompanii Węglowej dałoby to możliwość pozyskania środków finansowych, co w konsekwencji umożliwiłoby jej stopniową i łagodną realizację programu restrukturyzacyjnego.

- Pracownicy przejętych przez nas kopalń mieliby gwarancję zatrudnienia, stabilizacji zarobków, a nawet możliwość ich wzrostu po zrestrukturyzowaniu zakładów - mówi prezes Podsiadło.

Podpisano list intencyjny między Węglokoksem i Kompanią. W obu spółkach liczą na to, że związki zawodowe zaakceptu

ją propozycję Węglokoksu. Byłoby to bowiem korzystne dla wszystkich stron.

W Węglokoksie zaznaczają, że całe nadwyżki finansowe ulokował on już w Kompanii Węglowej oraz w pewnym stopniu w Katowickim Holdingu Węglowym. Obecnie nie ma więc już wolnych środków. Posiada natomiast limity kredytowe, które utraciłby, gdyby doszło do postulowanego przez związki zawodowe połączenia Węglokoksu z Kompanią Węglową i Katowickim Holdingiem Węglowym. Taka operacja doprowadziłaby do konieczności naliczenia olbrzymiej, skonsolidowanej straty Węglokoksu. A to, jak podkreśla sam Podsiadło, oznaczałoby koniec spółki. I dodaje, że ma nadzieję, iż także strona związkowa zdaje sobie z tego sprawę.

KOMENTARZE (13)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


45 151 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP