Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Wejdziemy do strefy euro - gdy pozbędzie się wad

Autor: Piotr Stefaniak
23-12-2011 00:00
Wejdziemy do strefy euro - gdy pozbędzie się wad

Zbieg okoliczności zewnętrznych oraz własnych zaniedbań sprawiły, że staniemy się członkiem tej strefy dopiero wtedy, gdy pozbędzie się ona wad.

No i wywinęliśmy się wielkiej aferze, by strawestować słowa dobrego wojaka Szwejka. Gdy doszło do najgorszego, konieczności bardzo głębokiego sięgania do kieszeni podatników narodowych ze strefy euro, ujawniło się naraz kilka najgorszych cech UE. Spór między Francją i Niemcami o sposób ratowania euro dowiódł i braku demokracji, i przywództwa w UE. Dowiódł ponadto, że duch dezintegracji nadal krąży nad Unią.
Całkiem poważne media przypominały, że co trzeci Niemiec chce powrotu do własnej waluty, nawet jeżeli miałoby to bezpośrednio kosztować 60 mld euro, a zatem więcej niż dotychczasowy wkład do funduszu ratunkowego strefy euro (EFSF). Ale rachunki te się zmienią, gdy przyjdzie czas na wdrożenia postanowień ostatniego unijnego szczytu Europy.

Podczas jego obrad zwyciężył jednak pogląd, że choć do kryzysu finansowego przyczyniło się euro (a w zasadzie niedoskonały mechanizm kontroli w tej strefie), to jednak wspólna waluta jest emanacją UE.

Niewiele brakowało, aby nie doszło do kompromisu. Nawet jeżeli dotychczas w historii cywilizacji nie wymyślono niczego lepszego niż ta unia walutowa, to jednak wcześniejsze takie próby upadały. Jak zauważył Michael D. Bordo, profesor ekonomii na Rutgers University (USA), z badań nad historią gospodarki wynika jedno: unie walutowe powstają ze względów politycznych, trwają ze względów politycznych i ze względów politycznych się rozpadają.

Dlaczego mówimy "tak"?

W zasadzie nie powinniśmy się zastanawiać, czy mamy wejść do strefy euro. Tak stanowi prawo unijne, a poza tym przynależność do strefy daje oczywiste korzyści.

"Polska, po podpisaniu Traktatu Akcesyjnego, jest zobligowana do tworzenia warunków niezbędnych do przyjęcia euro. Przystępując do UE, Polska wkroczyła już zatem de facto na drogę wiodącą do zastąpienia złotego wspólną europejską walutą" - przypomina "Raport na temat pełnego uczestnictwa RP w trzecim etapie Unii Gospodarczej i Walutowej".

Z jednej więc strony akceptacja dla naszego wejścia do strefy euro była i jest warunkiem akcesji do UE, a zmiana waluty krajowej na wspólnotową jest obowiązkiem, aczkolwiek bez wskazania terminu (tzw. derogacja).

Zarazem z drugiej strony zgoda taka - na razie wstępna jednego resortu - wynika z przekonania, że słuszne co do zasady są wcześniej podjęte decyzje "starych" państw członkowskich.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 964 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP