PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Wesprzeć hutę

Autor: Piotr Myszor
10-03-2015 07:22 |  aktualizacja: 10-03-2015 07:20
Wesprzeć hutę

foto: andrzejwawok.com

<b>Stefan Dzienniak, prezes Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej </b><br />
<br />
- W myśl europejskich przepisów przemysły energochłonne mogą być w 85 proc. zwolnione z tych opłat związanych ze wsparciem OZE czy zakupów kolorowych certyfikatów. Wiele europejskich krajów to robi.
Polska stal w roku 2014 r.

Niektóre kraje europejskie już realizują plan na rzecz ożywienia w sektorze stalowym, co wkrótce zacznie rzutować na wewnątrzunijną konkurencję i kondycję polskiego hutnictwa.

Niepostrzeżenie minęły dwa lata od czasu, gdy Antonio Tajani, wówczas unijny komisarz ds. przemysłu, zapowiedział przedstawienie planu wsparcia przemysłu stalowego. Założenia poznaliśmy w czerwcu 2013 roku - jako element szerszej unijnej strategii reindustrializacji: przywracania przemysłowi miejsca w europejskiej gospodarce.
- "Europejski przemysł stalowy jest sektorem przyszłości. Utrzymując wiodącą pozycję w zakresie innowacyjnych produktów, które zawsze były jego mocną stroną, może on osiągnąć przewagę" konkurencyjną w skali globalnej - pisał wówczas Tajani. - "Plan działania na rzecz ożywienia w sektorze stalowym wyraźnie pokazuje, że jest to dla Europy sektor o znaczeniu strategicznym i siła napędowa rozwoju gospodarczego. Aby nastąpiło ożywienie gospodarcze, UE potrzebuje dziś bardziej niż kiedykolwiek gospodarki realnej. Naszym celem jest to, by do 2020 r. udział przemysłu w PKB osiągnął 20 proc".

Tajani zobowiązał się wówczas do monitorowania sytuacji tak, by można adaptować podejmowane działania do zmieniających się warunków. Po roku zamierzano ocenić pierwsze skutki. W niektórych krajach można już o nich mówić.

Zostajemy w tyle

W Polsce zespół, który miałby wypracować konkretne formy wsparcia hutnictwa... jeszcze nawet nie zdążył powstać. U nas skutkiem jest zatem dalsza utrata konkurencyjności. Tym razem już nie tylko wobec firm spoza Unii Europejskiej, ale nawet wobec firm unijnych, działających w teoretycznie takich samych warunkach jak w Polsce.

Teoretycznie, bo niemała część państw członkowskich podjęła szybkie działania w celu ulżenia własnemu przemysłowi metalurgicznemu.

- Słowacja w kwietniu 2014 roku przyjęła plan uwzględniający obszary działań zawarte w planie dla przemysłu stalowego w Europie. Niemcy już w II połowie 2013 roku uzyskały zgodę na wsparcie rodzimego przemysłu ciężkiego. Następnie należy wymienić Włochy i Hiszpanię, które powołały rządowe zespoły na rzecz poprawy konkurencyjności i podniesienia

efektywności energetycznej własnych przemysłów stalowych - wylicza Kazimierz Poznański, prezes Izby Gospodarczej Metali Nieżelaznych i Recyklingu.

Dla branży metali nieżelaznych szczególnie bliskie są zamierzenia Francji, która w swoich działaniach - szczególnie jeżeli chodzi o finansowanie projektów badawczo-rozwojowych - koncentruje się na sytuacji całej branży metalurgicznej (zarówno przemysłu stalowego, jak i hutnictwa metali nieżelaznych).SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


52 390 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP