Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Wiatr w Polsce racje i emocje

Autor: Jacek Ziarno
26-04-2016 13:49
Wiatr w Polsce racje i emocje

foto: Paweł Pawłowski / Żelazna Studio

Poselski projekt ustawy o inwestycjach w elektrownie wiatrowe to temat gorący i dynamiczny, a wydarzenia z nim związane budzą emocje wśród polityków, inwestorów i społeczności lokalnych.

W związku z mającymi nastąpić istotnymi zmianami regulacyjnymi rynku OZE redakcja Nowego Przemysłu i portalu wnp.pl zorganizowała debatę "Odnawialne źródła energii. System wsparcia i inwestycje". Podjęliśmy nie tyle próbę uchwycenia najważniejszych kwestii dziennikarską migawką, co podania Czytelnikowi trwałych merytorycznie argumentów stron sporu.
Głównym tematem redakcyjnej dyskusji stał się projekt ustawy o inwestycjach w dziedzinie elektrowni wiatrowych (zwanej "ustawą odległościową" lub "wiatrakową"), nad którym trwają prace w Sejmie. Ten dominujący wątek przedstawiliśmy na szerszym tle dotyczącym rozwoju energetyki odnawialnej w Polsce.

Projekt budzi duże i zrozumiałe emocje wśród zaangażowanych stron. Inwestorzy oceniają zawarte w nim przepisy jako groźne dla projektów w toku i wskazują na konsekwencje ustawy. Inicjatorzy ustawy powołują się na przykłady patologii związanych z dotychczasową praktyką lokalizacyjną siłowni wiatrowych w Polsce.

Wypowiedzi naszych Gości nie są zupełnie wolne od emocji, ale ich wartość merytoryczna skłania do publikacji obszernych fragmentów wypowiedzi - mimo dynamiki wydarzeń, za którą miesięcznik nie jest w stanie nadążyć.

Na portalu wnp.pl zamieszczamy także szeroką wersję zapisu, obejmującą główne treści trzygodzinnej dyskusji.

Jacek Ziarno

- Zacznijmy od cytatu: "Pojawiały się głosy i zapewne pojawią się jeszcze, szczególnie ze strony środowiska inwestorów, z zarzutami, że inicjatywa poselska dusi rynek i inwencję inwestorów elektrowni wiatrowych. Nie podzielam tego zdania. Ona wprowadza normalne relacje między inwestorami a mieszkańcami okolic, gdzie lokalizowane są farmy wiatrowe" - ocenia minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk. A poseł Bogdan Rzońca podkreśla, że w nowym projekcie nie idzie o blokowanie rozwoju energetyki wiatrowej, lecz o ochronę elementarnego interesu mieszkańców. Ocena biznesmenów z reguły jest mniej lub bardziej krytyczna. Pojawiły się głosy o końcu energetyki wiatrowej w Polsce. Przedłożenie ustawy o inwestycjach w elektrownie wiatrowe - ze względu na szybki tryb prac nad projektem (był to projekt poselski) - nie zawierało gruntownej analizy skutków wprowadzanej regulacji. Jakie skutki społeczno-gospodarcze wywoła wejście w życie tej ustawy? Co to będzie oznaczało dla sektora energetyki wiatrowej?

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP