Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Wiceprezes PKO BP o skutkach kryzysu finansowego

Autor: Jan Bazyl Lipszyc
06-09-2010 00:00
Wiceprezes PKO BP o skutkach kryzysu finansowego

Z Jarosławem Myjakiem, wiceprezesem PKO BP, rozmawia Jan Bazyl Lipszyc.

- Jaka jest sytuacja polskich banków po światowym kryzysie i po tym, co się jeszcze przewala przez europejski system finansowy?
- Polskie banki w 70 proc. są filiami wielkich grup kapitałowych z Europy Zachodniej lub USA, w pozostałej części są własnością polskiego kapitału. Ich sytuacja jest pochodną kryzysu, jaki dotknął sektor bankowy na świecie oraz możliwości wewnętrznych rynku polskiego.

W wyniku zainfekowania dużych grup kapitałowych toksycznymi aktywami tego kryzysu, zagraniczny kapitał stale napływający do krajów Europy Centralnej i Wschodniej i finansujący rozwój filii owych banków utracił na dynamice. Jego wartość rosła do roku 2008, a potem ten wzrost się ustabilizował. Dobra wiadomość jest taka, że wszystkie macierzyste spółki polskich banków utrzymywały swoje zaangażowania i nie pozostawiły nikogo na lodzie. Zła wiadomość jest taka, że akcja kredytowa tych banków w Polsce musiała zostać ograniczona.

- Gros polskich banków w tym roku notuje zmniejszenie sumy bilansowej. Jak na tym tle wygląda PKO BP?

- PKO BP znalazła się w zeszłym roku w sytuacji uprzywilejowanej. Mieliśmy reputację bezpiecznego banku. Wszystkie problemy związane z dokapitalizowaniem go zostały wcześniej rozwiązane. Kapitały zostały zwiększone przeprowadzoną z sukcesem wielką emisją akcji, a stan depozytów powodował, że mieliśmy i mamy należytą płynność, mogliśmy więc rozwijać akcję kredytową.

W roku 2009 zwiększyliśmy sumę bilansową i odnotowaliśmy tempo wzrostu aktywów netto o 137 proc. jako jedyny praktycznie bank w kraju.

- Kiedy kryzys dotarł do Polski, to główną nadzieją na rozruszanie akcji kredytowej była PKO BP. Mówił o tym w zeszłym roku m.in. minister finansów Jacek Rostowski.

- Rynek kredytów wzrósł w ubiegłym roku o 7,1 proc., a kredyty w PKO wzrosły o 16,2 proc. Jeszcze wyraźniej widać to w kredytach dla podmiotów gospodarczych - rynek wzrósł o 1,8 proc., a nasze kredyty o blisko 20 proc. To spowodowało, że o 2,3 proc. zwiększył się nasz udział w rynku finansowania przedsiębiorstw. Teraz u naszej konkurencji sytuacja się poprawiła, banki ruszyły na rynek i widzimy nasilenie akcji kredytowej, ale z drugiej strony widzimy zjawiska związane z ograniczającym się rynkiem. Mocno spadły inwestycje - o 12,4 proc. To są dane po ciężkiej zimie i teraz jesteśmy ciekawi, czy powódź spowoduje rozruszanie inwestycji, bo trzeba będzie usuwać jej skutki.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 894 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP