Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Widoki i obawy na rynku stali

Autor: Piotr Myszor
20-03-2016 10:29 |  aktualizacja: 20-03-2016 10:37
Widoki i obawy na rynku stali
Fot. PTWP

W zasadzie powinniśmy się cieszyć, bo należymy do grupy tych krajów, w których i zużycie, i produkcja stali rośnie. Ale...

Cała Unia Europejska spożytkowała w roku 2015 o około 50 mln ton mniej niż w roku 2007. To spadek o jedną czwartą. A my?
U nas zużycie stali wzrosło w zeszłym roku o 2 proc. To niby niewiele, ale pamiętajmy, że po pierwsze: punktem odniesienia jest tu rekordowy rok 2014, a po drugie: tylko nieliczne kraje osiągają dziś poziom zużycia stali porównywalny z tym sprzed kryzysu 2009 roku. Niemcy wróciły na przykład do poziomu z roku 2007...

Statystyki

- Polska zwiększyła konsumpcję, ale zmniejszyła produkcję - Stefan Dzienniak, prezes Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej analizuje statystyki ze swojego punktu widzenia, odnosząc się do szczytowego okresu boomu, czyli do roku 2007, gdy produkcja stali sięgnęła u nas 10,7 mln ton.

W liczbach bezwzględnych i „na dziś” można jednak przyjąć, że jesteśmy na plusie. Według szacunkowych jeszcze danych, w ubiegłym roku wyprodukowaliśmy bowiem nieco ponad 9,1 mln ton, co oznacza jednak wzrost o 6,4 proc. rok do roku. No i po raz pierwszy od roku 2008 przekroczyliśmy pułap 9 mln ton.

Iwona Dybał, prezes Polskiej Unii Dystrybutorów Stali, też patrzy na dane statystyczne bez entuzjazmu. Według niej zeszły rok był bardzo trudny: dystrybutorzy nie skorzystali na tym, że wzrosło zużycie, bo marże były bardzo niskie.

- Mieliśmy do czynienia z tendencją spadkową cen wyrobów, na co wpływ miały przede wszystkim bardzo niskie ceny surowców.

I wszystko wskazuje na to, że nic się tu w najbliższym czasie nie zmieni.

- Żeby się zmieniło, huty musiałyby zwiększyć presję cenową, Europa musiałaby zmniejszyć import stali ze Wschodu, musiałaby nastąpić poprawa sytuacji na rynku chińskim, a ceny surowców musiałyby się ustabilizować - wylicza Iwona Dybał.

Dużo tego „musiałoby”...

W zasadzie chyba tylko w przypadku cen surowców możemy mieć nadzieję na tę oczekiwaną stabilizację, bo - zdaniem wielu obserwatorów - sięgnęły one już granic opłacalności i ich dalszy spadek po prostu nie jest możliwy.

Pogląd ten podziela Robert Agh z Ferony:

- Rok 2016 będzie ciężki. Dopóty, dopóki będziemy mieli do czynienia z nadpodażą stali, ceny pozostaną na niskim poziomie: nie spadną, ale też nie pójdą w górę.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 894 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP