Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Więcej nowych technologii

Autor: Renata Dudała
17-11-2000 00:00

Transformacja gospodarki przyniosła znaczne podniesienie świadomości ekologicznej przedsiębiorstw. Coraz częściej o konkurencyjności firmy na rynku decyduje fakt, czy działa ona zgodnie z wymogami ochrony środowiska. Firmy zauważyły, że inwestowanie w ekologię przynosi wymierne efekty. Coraz więcej przedsiębiorstw podejmuje starania o uzyskanie certyfikatu ISO 14001. Wprawdzie radykalną zmianę technologii na czystsze obserwujemy w sektorze państwowym, jednak i firmy prywatne dostrzegają korzyść z wprowadzania rozwiązań proekologicznych.

Wyniki badań Instytutu Nauk Ekonomicznych PAN i Harvard Institute potwierdzają, że odsetek majątku trwałego zastąpiony w ciągu pięciu ostatnich lat przez bardziej ekologiczne rozwiązania wynosił średnio w przedsiębiorstwach państwowych 17,0%, natomiast w prywatnych 12,6%. Firmy prywatne, jako statystycznie młodsze, wymagają mniejszych zmian w technologii, gdyż często powstają one od nowa i bardzo dużo inwestują w importowane maszyny i urządzenia, mające rozwiązania ekologiczne na poziomie wymagań Unii Europejskiej. Niezależnie od wielkości firm jedno jest pewne – ochrona środowiska to nie wydatek, ale inwestycja, która przynosi konkretny zysk.
Przemysł chemiczny od lat był postrzegany jako uciążliwy dla środowiska. – W przeszłości opinia ta nie była pozbawiona elementów prawdy, również w odniesieniu do oddziaływania Firmy Chemicznej Dwory SA – mówi Marek Rzempiel, specjalista ds. public relations. – Jednak po początkowym okresie żywiołowego rozwoju, gdy zagadnienia ochrony środowiska naturalnego nie miały pierwszoplanowego znaczenia, w końcu lat 70. firma postawiła na konsekwentną eliminację wszelkich uciążliwości i zagrożeń dla otoczenia, wynikających z charakteru prowadzonej produkcji.
Nakłady inwestycyjne na ochronę środowiska, poniesione w latach 1989 – 98, wyniosły 496 mln zł i stanowiły 44,2% wszystkich nakładów związanych z inwestycjami w firmie. Do najbardziej znaczących inwestycji zaliczyć można oczyszczalnię ścieków, pracującą w oparciu o fizykochemiczne i biologiczne metody oczyszczania. Obiekt ten służy zarówno firmie, oczyszczając ścieki przemysłowe pochodzące z instalacji technologicznych, miastu Oświęcim oraz sąsiednim gminom. Oczyszczalnię wybudowano nakładem blisko 154 mln złotych, pochodzących ze środków własnych firmy. Kolejnym przedsięwzięciem proekologicznym była modernizacja zakładu elektrociepłowni, polegająca na zabudowie elektrofiltrów o sprawności 99,8% na kominach należącej do firmy elektrociepłowni. Inwestycja ta jest praktyczną realizacją koncepcji znanej w Unii Europejskiej jako BPEO (najlepsza opcja dla ochrony środowiska). Koszt przedsięwzięcia wyniósł 131,5 mln złotych i również były to środki własne. Ważną inwestycją dla spółki była niewątpliwie budowa nowej instalacji do produkcji styrenu o wydajności 100 00 t/r. W tym przypadku zastosowano technologię Lummus-Monsanto, energooszczędną i całkowicie bezpieczną dla środowiska. Instalacja, uruchomiona w 1998 roku, stanowi przykład unijnej koncepcji Batneec, czyli wykorzystania najlepszej dostępnej techniki z zastosowaniem nowej technologii i udoskonaleniem kontroli procesu wytwarzania. Warto również wspomnieć o pozostałych inwestycjach, takich jak instalacja katalitycznego dopalania styrenu z procesów suszenia kauczuków oraz instalacja do produkcji polistyrenu spienialnego wraz z katalitycznym dopalaniem styrenu metodą Swingtherm.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 570 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP