Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Więcej prądu z gazu

Autor: Dariusz Malinowski
28-04-2010 00:00 |  aktualizacja: 30-04-2010 10:42
Więcej prądu z gazu

Budowa elektrowni gazowych to nie moda, to konieczność. Bez "gazówek" nie będzie można zarówno inwestować w energetykę odnawialną, jak i zużyć całości zakontraktowanego przez nasz kraj gazu.

Elektrownie gazowe to wciąż w Polsce margines sił wytwórczych. W styczniu tego roku wyprodukowały one 526 GWh prądu (wzrost o 13,58 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ub. roku). Oznacza to jednak zaledwie 3,6 proc. krajowej produkcji energii. Dla porównania, udział w produkcji energii elektrowni opalanych węglem kamiennym wyniósł 58,6 proc, a elektrowni opalanych węglem brunatnym niespełna 30 proc.

Metoda uzupełniająca

 "Gazówki" to konieczność? Jest o tym przekonany prof. Krzysztof Żmijewski z Politechniki Warszawskiej, sekretarz generalny Rady do spraw Narodowego Programu Redukcji Emisji. - Jeżeli chcemy posiadać dużo elektrowni wiatrowych oraz elektrownie jądrowe, to musimy je bilansować elektrowniami gazowymi -twierdzi. Dlaczego?

 - Ponieważ wiatr nie wieje cały czas i elektrownie wiatrowe przez dużą część roku nie pracują. Potrzebna jest wobec tego moc szczytowa o wysokiej zdolności regulacyjnej, a takie są właśnie elektrownie gazowe - dodaje Żmijewski.

W jego ocenie, także elektrownie jądrowe trzeba uzupełniać elektrowniami gazowymi, ponieważ obiekty atomowe pracują w tzw. podstawie, a w szczycie musi być zapewniona dodatkowa produkcja energii.

- W tym przypadku znacznie dokładniej wiemy, kiedy jest nam potrzebna moc szczytowa, czyli elastyczność jest mniej ważna, ale praca w szczycie oznacza automatycznie mniejszą liczbę godzin pracy w roku. Niska intensywność pracy kapitału w elektrowniach szczytowych preferuje inwestycje niekapitałochłonne i niskoemisyjne, a to znowu oznacza energetykę gazową. Myślę, że minister gospodarki te uwarunkowania rozumie i dlatego stara się zapewnić Polsce odpowiednie dostawy gazu - dodaje Krzysztof Żmijewski.

O potrzebie budowy siłowni gazowych przekonało się już kilka państw. W Niemczech czasem są one wymagane jako warunek uzyskania pozwolenia budowy np. elektrowni wiatrowych. Także Czesi myślą o rozwiązaniach prawnych mających pomóc w rozwoju OZE. Elektrownie wiatrowe nie produkują prądu stale, musi być rezerwa, która zastąpi zależne od aury wiatraki. W Czechach powstaje koncepcja, by stanowiły ją niewielkie siłownie gazowe.

Kusząca podaż

Niedawno zostało wynegocjowane porozumienie rządów Polski i Rosji w sprawie zwiększenia dostaw gazu do Polski do 10,3 mld m sześc. rocznie i wydłużenia ich do 2037r. Do tego dochodzi krajowe wydobycie na poziomie ponad 4 mld m sześc. Dodatkowe ilości gazu - nawet 2,5 mld m sześc. rocznie - popłyną już za cztery lata z terminalu LNG w Świnoujściu. W efekcie na rynku polskim wraz z drobniejszymi kontraktami może się znaleźć rocznie ponad 17 mld m sześc. gazu.
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


22 086 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP