PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Więcej rynku, więcej problemów na rynku energii

Autor: Dariusz Ciepiela
02-12-2015 06:50 |  aktualizacja: 02-12-2015 08:14
Więcej rynku, więcej problemów na rynku energii

Obecnie działa pięciu sprzedawców z urzędu oraz ponad sto alternatywnych przedsiębiorstw obrotu zajmujących się aktywnie sprzedażą energii elektrycznej do odbiorców końcowych, w tym sprzedawców działających na rynku gospodarstw domowych. Jest w czym wybierać.foto: Paweł Pawłowski/ Żelazna Studio, materiały prasowe

Marek Woszczyk, prezes zarządu PGE – W kierunkach rozwoju rynku energii, oprócz zróżnicowanych ofert, usług dodatkowych, większej współpracy sprzedawców z odbiorcami, kluczową rolę odgrywa również proces obsługi klienta. Janusz Moroz, członek zarządu ds. handlu w RWE Polska, prognozuje, że w przyszłości wielu klientów stanie się „menedżerami domowego systemu energetycznego” – zmienią się ich oczekiwania wobec firm energetycznych.

Systematycznie przybywa odbiorców zmieniających dostawcę energii, mnożą się nowe produkty - to dobra strona rynku. Zła: rośnie liczba nieuczciwych sprzedawców.

Według stanu na koniec lipca 2015 r. liczba odbiorców z grup taryfowych A,B,C, którzy zmienili sprzedawcę energii elektrycznej, wyniosła 146 596, co odpowiada wzrostowi (od końca grudnia 2014 r.) o 19,4 proc. Z kolei liczba odbiorców w gospodarstwach domowych (grupa taryfowa G), którzy zmienili sprzedawcę energii, według stanu na koniec lipca 2015 r., wyniosła 349 927, a więc zwiększyła się od końca grudnia 2014 r. o 21,6 proc.
Wzrost liczby odbiorców zmieniających sprzedawcę energii jest więc znaczący. Duża w tym zasługa mniejszych sprzedawców energii. URE zwraca uwagę, że w dalszym ciągu największy udział w sprzedaży energii elektrycznej do odbiorców końcowych mają sprzedawcy "zasiedziali", którzy pozostali po wyodrębnieniu operatorów sieci dystrybucyjnej, jako strona umów kompleksowych, tj. łączących postanowienia umowy sprzedaży energii elektrycznej i umowy dystrybucji energii z odbiorcami. Pełnią oni funkcję sprzedawców z urzędu dla odbiorców w gospodarstwach domowych, którzy nie zdecydowali się na wybór nowego sprzedawcy.

Obecnie działa pięciu sprzedawców z urzędu oraz ponad sto alternatywnych przedsiębiorstw obrotu zajmujących się aktywnie sprzedażą energii elektrycznej do odbiorców końcowych, w tym sprzedawców działających na rynku gospodarstw domowych.

- W segmencie obrotu widoczny jest wyraźny trend wzrostowy liczby alternatywnych sprzedawców. Zwiększa to nie tylko konkurencję, ale przede wszystkim zachęca sprzedawców do tworzenia nowych produktów oraz coraz bardziej atrakcyjnych ofert dla klientów - komentuje Maciej Bando, prezes Urzędu Regulacji Energetyki.

Imperium kontratakuje

W 2015 r. liczba odbiorców zmieniających sprzedawców energii wciąż rośnie, lecz dynamika wzrostu jest jednak mniejsza. Wynika to m.in. z niskich cen oferowanych przez dotychczasowych sprzedawców, a także z obaw odbiorców przed nieuczciwymi sprzedawcami.

- Za stosunkowo niską dynamikę procesu zmiany sprzedawcy odpowiadają również coraz ciekawsze oferty utrzymaniowe kierowane do klientów przez obecnych sprzedawców. Niebagatelne znaczenie ma też poprawa jakości obsługi. Do zmiany sprzedawcy zniechęca także perspektywa otrzymania dwóch faktur, od OSD i sprzedawcy - mówi Janusz Moroz, członek zarządu ds. handlu w RWE Polska.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


53 899 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP