Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Wielka synteza do analizy

Autor: Marcelina Gołębiewska
13-04-2005 00:00
Wielka synteza do analizy

Jeżeli prywatyzacja spółek Wielkiej Syntezy Chemicznej (w przypadku Polic i Puław ich upublicznienie) dojdzie do skutku, ciężka chemia może liczyć na zainteresowanie inwestorów - przekonuje Nafta Polska. W styczniu na wstępne zaproszenie dla inwestorów, zainteresowanych zakładami azotowymi w Kędzierzynie i Tarnowie, a także zakładami chemicznymi Sarzyna i Zachem, Nafta miała otrzymać kilkanaście odpowiedzi, w tym połowę od firm krajowych - także z "obrzeży" sektora chemicznego. Nafta Polska jednak nie pierwszy raz w ostatnich latach zapewnia o zainteresowaniu inwestorów sektorem WSCh.

Zainteresowani i sceptyczni

W pierwszych dniach marca podczas targów Prochemia prezes Solvay Polska Leszek Chwalisz powiedział, że o ile Nafta podtrzyma ofertę sprzedaży całych zakładów (akcji zakładów, ale nie wybranych biznesów), to belgijski koncern prawdopodobnie nie weźmie udziału w prywatyzacji. Solvay, który starał się już o udział w prywatyzacji ZA Tarnów, jest tymczasem jedynym zachodnim koncernem chemicznym wymienianym wśród inwestorów dla WSCh i uważanym za przychylny inwestycjom w środkowej Europie (chociaż w regionie Solvay ma tylko spółkę handlową w Czechach).

Zdaniem Dariusza Bugajskiego z BRE Corporate Finance ze spisu koncernów, mogących uczestniczyć w prywatyzowaniu chemii, z założenia należy wykreślić globalne koncerny, zainteresowane przenoszeniem produkcji na Daleki Wschód. Azja daje inwestorom lepsze stopy zwrotu z inwestycji. Koncerny chcą mieć dostęp do surowców, a w Europie chciałyby wytwarzać produkty wyżej przetworzone, o wyższej marży (trzeba pamiętać, że w najbliższych latach UE chce wprowadzić system REACH, który również wpłynie na politykę międzynarodowych koncernów chemicznych).

- Zarazem część zachodnich koncernów weryfikuje swoje strategie i wpisuje do nich wzrost zainteresowania naszym regionem ? przypomina Artur Pielech z firmy doradczej Roland Berger.

Przedstawiciele polskich biur zagranicznych koncernów koncentrują się jednak przede wszystkim na planowanej ofercie Nafty. W możliwość znalezienia inwestorów, chcących kupić Sarzynę, Zachem, ZAK i ZAT jako całe zakłady, wątpi szef Clariant Polska Jan Dimmich.

W przypadku Sarzyny, jak przypuszczają analitycy, niezbędne może się okazać znalezienie oddzielnych inwestorów ? albo konsorcjum ? dla produkcji żywic i środków ochrony roślin. O zainteresowaniu całością zakładów chemicznych Sarzyna i Zachem mówi niemiecka spółka PCC AG, która od dwóch lat posiada firmę chemiczną Rokita. PCC AG jest jednak przede wszystkim firmą handlową i zlecającą produkcję chemikaliów, zajmuje się też transportem. Wnosząc więc do zakładów menedżerskie know-how, nie dostarcza go w obszarze niezbędnej całej WSCh technologii. PCC deklaruje też zainteresowanie wybranymi segmentami działalności Kędzierzyna i Tarnowa. Zarazem jednak niemiecka spółka, jak wynika z wypowiedzi jej prezesa Waldemara Preussnera, nie planuje przekształcenia się w stricte chemiczny holding.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 570 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP