PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Wielkopolska: centrum i peryferie

Autor: Jarosław Maślanek
13-07-2006 00:00
Wielkopolska: centrum i peryferie
Bogdan Rogala
prezes Zarządu Philips Lighting Poland:
Konkurowanie o nowe inwestycje między krajami i regionami jest coraz silniejsze. Mankamentem regionu Wielkopolski jest niedobór atrakcyjnych terenów inwestycyjnych, w tym zwłaszcza objętych preferencjami specjalnej strefy ekonomicznej, które byłyby w stanie przyciągnąć duże inwestycje, a w ślad za nimi firmy kooperujące i usługowe.

Region wielkopolski od lat dyskontuje atrakcyjne położenie i dobre notowania u inwestorów. Teraz musi się jednak zmierzyć z dolnośląską konkurencją i z problemami związanymi z marginalizacją peryferiów regionu czy pogarszającą się infrastrukturą komunikacyjną.

Szansą Wielkopolski jest wykorzystanie naturalnych atutów lokalizacyjnych. Region, często nazywany pomostem między Europą Wschodnią a Zachodnią, położony jest na transkontynentalnym szlaku wschód i zachód. Na połączeniu tym szczególnie korzysta Poznań. Dzięki temu, że Wielkopolska jest drugim po względem powierzchni województwem kraju, łatwiej jest znaleźć odpowiednie obszary pod inwestycje. W 14 gminach województwa wielkopolskiego istnieją potencjalne możliwości zagospodarowania 5000 ha terenów pod inwestycje.
Lokomotywą regionu jest aglomeracja poznańska, posiadająca silne zaplecze edukacyjne oraz zróżnicowaną i bogatą strukturę gospodarczą. Dla rozwoju regionu równie istotna jest także obecność silnych ośrodków regionalnych. W Wielkopolsce takimi miastami, wokół których powinna skupiać się lokalna aktywność gospodarczo-społeczna mają szansę stać się Kalisz, Konin, Leszno i Piła.

Minusem województwa wielkopolskiego jest jego duża rozciągłość południkowa. Powoduje to, że podregiony położone na krańcach w niewielkim stopniu korzystają z zalet lokalizacji na atrakcyjnych szlakach komunikacyjnych. Pogłębia to różnice między dynamicznie rozwijającym się centrum a obszarami granicznymi regionu, grożąc ich marginalizacją.

Regionalne strategie rozwojowe przyjmują jako podstawę zrównoważonego rozwoju Wielkopolski konieczność wzmocnienia tych funkcji aglomeracji poznańskiej, które nie stanowią konkurencji dla reszty regionu, lecz wspomagają jego rozwój poprzez np. zwiększenie powiązań komunikacyjnych stolicy regionu z otoczeniem, modernizację poznańskiego węzła komunikacyjnego oraz wzrost znaczenia lotniska Poznań Ławica.

Chociaż system komunikacyjny województwa charakteryzuje się gęstą siecią dróg, jednak w wielu przypadkach jakością połączeń odbiega od poziomu infrastruktury w innych regionach kraju. Niezbyt optymistycznie brzmi również diagnoza, że stan techniczny dróg systematycznie się pogarsza, a w inwestycjach przeważają prace remontowe zamiast nowych realizacji.

Niezaprzeczalnymi atutami regionu jest wskazywana od lat przedsiębiorczość mieszkańców, co w połączeniu z dobrym zapleczem edukacyjnym oraz nadwyżką wykształconej kadry stanowi naturalną zachętę dla inwestorów. Problemem pozostaje natomiast duży odsetek absolwentów wśród bezrobotnych oraz niski poziom aktywności zawodowej mieszkańców.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!
Bogdan Rogala
prezes Zarządu Philips Lighting Poland:
Konkurowanie o nowe inwestycje między krajami i regionami jest coraz silniejsze. Mankamentem regionu Wielkopolski jest niedobór atrakcyjnych terenów inwestycyjnych, w tym zwłaszcza objętych preferencjami specjalnej strefy ekonomicznej, które byłyby w stanie przyciągnąć duże inwestycje, a w ślad za nimi firmy kooperujące i usługowe.  SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


45 151 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP