PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Wiesław Walendziak: polityka to zamknięty rozdział

Autor: Rozmawiał: Jerzy Dudała
16-02-2007 00:00
Wiesław Walendziak: polityka to zamknięty rozdział

W biznesie najpierw trzeba mieć osiągnięcia, a dopiero potem o nich mówić. Natomiast w polityce zwykle bywa odwrotnie - podkreśla Wiesław Walendziak, wiceprezes zarządu Prokom Investments SA.

Czy praca w Prokomie zmieniła Pańskie spojrzenie na gospodarkę?
- Doświadczenie pracy w dużej grupie kapitałowej, która uruchamia przedsięwzięcia gospodarcze, znaczące w skali całego kraju, uzupełniło moje spojrzenie na gospodarkę. Przed laty, gdy byłem szefem Kancelarii Premiera, czy też przewodniczącym sejmowej Komisji Skarbu Państwa, patrzyłem na gospodarkę poprzez pryzmat ogólnych procesów ekonomicznych.

Teraz mogę stwierdzić, że gospodarka to nie tylko pewne generalne zjawiska, ale też osoby realizujące różne konkretne projekty. Na globalnym rynku Grupa Prokom natrafia na podmioty mocno konfrontacyjne, często chronione przez rządy poszczególnych państw. Globalizacja nie jest czymś niedookreślonym. Jest zjawiskiem bardzo namacalnym dla wielu firm, które z jej przejawami i skutkami stykają się na co dzień. Dzisiaj widzę to jak na dłoni.

Która rola jest trudniejsza: polityka czy menedżera?

- Trudno powiedzieć. Jeżeli ktoś jest szefem lub wiceszefem firmy, to ponosi głównie odpowiedzialność przed pracownikami i akcjonariuszami. Powiedziałem głównie, bo duże przedsięwzięcia mogą rzutować wprost na kondycję całych obszarów gospodarki. Natomiast błędne decyzje polityków zawsze wpływają na życie całego społeczeństwa. Tylko w przypadku menedżerów skutki błędnych decyzji widać natychmiast, a w przypadku polityków często po latach.

Dużo mamy ostatnio błędnych decyzji w polskiej gospodarce?

- Unikam takich ocen. Myślę, że w trwały sposób przesądziliśmy naszą obecność w świecie zachodnim. Zarówno w aspekcie polityczno-ustrojowym, jak i gospodarczym. Nasza akcesja do Unii Europejskiej nie jest przedmiotem jakichkolwiek kontrowersji. Polskie firmy potrafią osiągać sukcesy na unijnym rynku.

A czy polscy politycy potrafią wykorzystać tę szansę, jaką dało nam wejście do Unii, w sposób optymalny?

- Wejście do Unii Europejskiej przesądziło stabilność naszego systemu polityczno-ekonomicznego. Najważniejsze rozstrzygnięcia zapadły. Choć czasem mam wrażenie, że nasi politycy myślą o ekonomii jak o pewnym książkowym fenomenie. A gospodarka to też ludzie mający realne kompetencje. Tych ludzi trudno zastąpić z dnia na dzień. To, czy Polska wykorzysta swe szanse na dynamiczny rozwój, uzależnione będzie od powodzenia konkretnych przedsięwzięć pilotowanych przez określone osoby.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP